Možnosti za poenostavitev za zmanjšanje bremena za kmete v EU
Evropska komisija belgijskemu predsedstvu 22. 2. 2024 poslala dokument, v katerem je opisala prve možne ukrepe za zmanjšanje upravnega bremen kmetov. Dokument, o katerem so ob velikih protestih kmetov v Bruslju razpravljali z državami članicami na kmetijskem svetu 26. februarja, so navedli nekaj kratkoročnih in srednjeročnih ukrepov, ki jih je mogoče sprejeti za dosego poenostavitve. To bo podlaga za razprave in skupno delovanje z državami EU.
Ukrepi, navedeni v dokumentu, upoštevajo prispevke nacionalnih agencij, večjih kmetijskih organizacij EU in kmetijskega odbora Evropskega parlamenta. Dokument o poenostavitvi izpolnjuje zavezo predsednice von der Leyen na zasedanju Evropskega sveta 1. februarja 2024.
Model izvajanja sedanje skupne kmetijske politike (SKP), ki temelji na strateških načrtih SKP, sprejetih in izvajanih na nacionalni ravni, že predstavlja korak naprej v smislu poenostavitve in subsidiarnosti v primerjavi s prejšnjim obdobjem. Države članice imajo ključno vlogo pri ohranjanju omejenega in sorazmernega upravnega bremena za kmete za doseganje ciljev zakonodaje EU. Zato je treba vsako uspešno poenostavitev izvajati v tesnem sodelovanju z nacionalnimi upravami in kmeti samimi.
Komisija bo zato marca začela spletno anketo, namenjeno neposredno kmetom. To ciljno usmerjeno posvetovanje bo pomagalo prepoznati njihove glavne vire skrbi in razumeti vire upravnega bremena in zapletenosti, ki izhajajo iz pravil SKP ter drugih pravil EU za hrano in kmetijstvo ter njihove uporabe na nacionalni ravni. Ta raziskava bo že do poletja zagotovila bolj jasno sliko o glavnih administrativnih ovirah, ki jih zaznavajo in s katerimi se srečujejo kmetje. Rezultati bodo vključeni v podrobnejšo analizo, ki bo objavljena jeseni 2024.
Poleg tega Komisija že zdaj predlaga kratkoročne in srednjeročne ukrepe, ki bi lahko nekoliko olajšali delo kmetov in nacionalne agencije, ki predstavljajo prvo kontaktno točko za kmete in so odgovorne za upravljanje in izplačevanje sredstev EU.
Manj ostre okoljske zahteve
Komisija kot prvo predlaga poenostavitev nekaterih pogojev, ki jih morajo izpolnjevati kmetje EU. Nabor osnovnih standardov, imenovanih GAEC (dobri kmetijski in okoljski pogoji), ki jih morajo izpolnjevati vsi kmetje, da prejmejo podporo SKP, se je v določenih okoliščinah izkazal za prezahtevnega.
Komisija je že ukrepala tako, da je za leto 2024 odobrila delno izjemo za zemljišča v prahi (GAEC 8).
Komisija po novem predlaga spremembo pravil o prvem standardu (GAEC 1), ki nalaga kmetom ohranjanju površin trajnega travinja v EU stabilno od referenčnega leta 2018. V skladu s to zahtevo bi lahko od nekdanjih živinorejcev z veliko travinja, ki so se zaradi težav na trgu v sektorju mesa in mleka prisiljeni preusmeriti na pridelavo poljščin, zahtevalo, da svoja orna zemljišča ponovno spremenijo v trajne travinje. Ta obveznost bi lahko povzročila izgubo dohodka za zadevne kmete. Komisija predlaga spremembo teh pravil do sredine marca, da bi zagotovili upoštevanje strukturnih sprememb, ki jih povzročata preusmeritev trga in zmanjšanje staleža živine, s čimer bi zagotovili, da kmetje pri svojem delu niso kaznovani, in pomagali zmanjšati obremenitev, saj bi moralo manj površin ponovno spremeniti v trajno travinje.
Predlagali so tudi, katere kmetijske prakse so lahko možne v občutljivih obdobjih pri izpolnjevanju obveznosti pokrivanja tal v skladu s GAEC 6. Komisija prav tako spodbuja vse zainteresirane strani, da delijo svoje mnenje o upravni obremenitvi, ki je lahko povezana z direktivo o nitratih. To je mogoče storiti prek spletnega javnega posvetovanja, odprtega do 8. marca 2024.
Poenostavitve
Komisija kot drugo predlaga poenostavitev metodologije za nekatere preglede, da bi zmanjšali število obiskov na kmetijah s strani nacionalnih uprav za do 50 %. Ta ukrep neposredno odgovarja na zahteve držav članic. Komisija predlaga poenostavitev in pojasnitev načina ocenjevanja kakovosti sistema za spremljanje območja. Slednji je sistem, ki temelji na samodejni analizi satelitskih posnetkov programa Copernicus in naj bi zmanjšal preglede na kmetijah, pomagal kmetom pri izogibanju napakam in kaznim ter olajšal poročanje. Z manj obiskov nadzornikov bodo kmetje imeli več časa, da se posvetijo svojemu osnovnemu delu.
Višja sila
Kot tretji predlog je uporaba koncepta višje sile in izjemnih okoliščin. Ta omogoča, da se kmete, ki ne morejo izpolniti vseh svojih zahtev SKP zaradi izjemnih in nepredvidljivih dogodkov zunaj njihovega nadzora (kot so hude suše ali poplave), ne kaznuje. To bo podpa nacionalnim agencijam pri uporabi te določbe in zagotovilo njeno enotno uporabo po vsej EU. To bo tudi izboljšalo gotovost pridobitve podpore SKP za kmete, ki so jih prizadeli takšni nesrečni dogodki. Na splošno bo Komisija sodelovala z državami članicami, da bi določila možne načine za racionalizacijo kontrol.
Srednjeročni ukrepi
Komisija v svojem dokumentu omenja tudi dodatne srednjeročne ukrepe, ki bi lahko razbremenili kmete, zlasti manjše kmete, in lahko razmisli o predlaganju sprememb v zvezi s tem osnovnih uredb SKP, o katerih sta se leta 2021 dogovorila Evropski parlament in Svet.
Eden od predloženih predlogov bi lahko bil izvzetje majhnih kmetij z manj kot 10 hektarji iz nadzora v zvezi z izpolnjevanjem zahtev glede pogojenosti (GAEC). Ta izjema bi znatno poenostavila vsakdanje delo malih kmetov, ki predstavljajo 65 % upravičencev SKP, hkrati pa bi ohranila okoljske ambicije SKP, saj male kmetije pokrivajo le 9,6 % površin, ki prejemajo podporo SKP. Poleg tega bi lahko v primeru srednjeročne spremembe osnovnih uredb pregledali GAEC 8 o zemljiščih v prahi, GAEC 7 o kolobarjenju in GAEC 6 o pokrovnosti tal, da bi dodatno zmanjšali breme za kmete.
Vzporedno bo Komisija olajšala izmenjavo najboljših praks poenostavitve med državami članicami med različnimi ustreznimi telesi sodelovanja (tj. strokovnimi skupinami, odbori in drugimi).
Pri obravnavi predlogov za poenostavitev je Komisija upoštevala učinke teh predlogov na okoljske cilje in ambicije skupne kmetijske politike. Zagotavljajo tudi nadaljevanje stabilnega in predvidljivega zakonodajnega okvira za kmete v EU, ki temelji na sedanji SKP, ki je začela veljati 1. januarja 2023.
Za nadaljnji odziv na trenutno krizno situacijo v kmetijskem sektorju Komisija pripravlja tudi ukrepe izboljšati položaj kmetov v prehranski verigi in jih zaščititi pred nepoštenimi trgovinskimi praksami, ki bo predstavljeno v kratkem. Glede na to, da so kmetje pogosto najbolj ranljiv člen v vrednostni verigi hrane, lahko ti ukrepi zajemajo vprašanja, kot so preglednost trga, trgovinske prakse v vrednostni verigi, stroški proizvodnje ali bolj homogen nadzor obstoječih pravil o uvoženih kmetijskih proizvodih.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je dejala: »Komisija ostaja v celoti zavezana zagotavljanju rešitev za lajšanje pritiska, ki ga trenutno čutijo naše pridne kmetice in kmetje. Našim kmetom olajšamo upravno breme, da bi jim pomagali zagotoviti prehransko varnost za evropske državljane. Poenostavitev naših kmetijskih politik je stalna prednostna naloga tako na ravni EU kot na nacionalni ravni. S tem obsegom ukrepov izpolnjujemo obljubo, ki smo jo dali našim kmetom, da bomo pospešili to razpravo. Veselim se, da bom slišal mnenja naših držav članic.«
Primer kratkoročnih ukrepov, predstavljenih v razpravo državam članicam
Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije: »Komisija ostaja v celoti zavezana zagotavljanju rešitev za zmanjšanje pritiska, ki ga trenutno čutijo naše pridne kmetice in kmetje. Našim kmetom olajšamo upravno breme, da bi jim pomagali zagotoviti prehransko varnost za evropske državljane. Poenostavitev naših kmetijskih politik je stalna prednostna naloga tako na ravni EU kot na nacionalni ravni. S tem obsegom ukrepov izpolnjujemo obljubo, ki smo jo dali našim kmetom, da bomo pospešili to razpravo. Veselim se, da bom slišal mnenja naših držav članic.«
Janusz Wojciechowski, komisar za kmetijstvo::”Sporočilo kmetov je jasno: želijo delati na svojih poljih, ne pa obtičati za datotekami. V odgovor je Komisija opredelila vrsto ukrepov na ravni EU, ki bi lahko pomagali zmanjšati upravno breme za kmete v prihodnjih mesecih in letih. Pozdravljam ta ponovni pospešek k poenostavitvi in se zavezujem, da bom sodeloval z državami članicami in zainteresiranimi stranmi pri teh ukrepih in vsaki pobudi, ki bo kmetom omogočila, da svoje delovne ure porabijo za tisto, kar je pomembno – za podporo družinam in proizvodnjo naših osnovnih dobrin.”