Konji v Lipici obolevali zaradi lupanina
Preiskave okoliščin oktobrskega obolenja konj v Kobilarni Lipica ne kažejo na namerno zastrupitev konj. Obolenje in pogin konj sta, podobno kot leta 2011, najverjetneje v vzročni zvezi s prisotnostjo rastlinskega alkaloida lupanina v toksikološko pregledanih vzorcih obolelih konj. Vse preiskave namreč kažejo, da je bilo seno »odlične kakovosti,« stelja pa »neoporečna«.
»Prisotnost lupanina v želodčni vsebini vseh treh obolelih konj kaže na njegov alimentarni vnos, ob tem pa ostaja primarni izvor lupanina še vedno nepojasnjen. Glede na okoliščine pojava obolenja je izvor lupanina iskati v krmi,« ugotavlja skupina strokovnjakov Veterinarske in Biotehniške fakultete ter Kobilarne Lipica, ki se je od oktobra dalje intenzivno poglobila v raziskave o problematiki obolenj lipicancev.
»Ker je vsebnost lupanina v posameznih rastlinskih vrstah v naših klimatskih razmerah povsem neraziskana, bodo nadaljnje preiskave usmerjene v preučevanje rastlinskih združb na rastiščih, na katerih je bila pridelana krma, ki so jo oboleli konji dobivali, in preiskave na vsebnosti toksičnih substanc, še zlasti lupanina v potencialno toksičnih rastlinah, ki so bile najdene v vzorcih krme. Gre seveda za dolgotrajne in drage preiskave, ki bi bile realno izvedljive v okviru širše raziskovalne naloge, katere rezultati pa ne bi bili pomembni le za Kobilarno Lipica, temveč dolgoročno tudi za vse konjerejce in pridelovalce mrve na Krasu, obenem pa bi prispevali tudi k poznavanju lastnosti posameznih rastlin in rastlinskih združb v naših pedoloških in klimatskih razmerah,« ugotavljajo prof. dr. Marjan Kosec, prof. dr. Franc Batič, dr. Tomislav Paller, dr. Petra Kramarič in mag. Janez Rus.
Preiskave Inštituta za higieno in patologijo prehrane živali Veterinarske fakultete so pokazale, da je bilo seno, s katerim so bili hranjeni oboleli konji – glede na priporočila Evropske organizacije za mikrobiologijo krme – »glede vsebnosti plesni in kvasovk odlične kvalitete«, vzorci stelje (žaganja) iz boksov obolelih konj pa neoporečni. Na temo oktobrskega obolenja konj v Kobilarni Lipica ostaja tako osrednja ugotovitev, da nič ne kaže na namerno zastrupitev konj in da je letošnji pojav obolenja podoben lanskemu.
Med znaki obolenja so prevladovali neješčnost, otožnost, povečevanje obsega trebušne stene, bolečina zaradi napetega črevesja in prenapolnjenosti želodca, tresenje mišic nog in trupa, potenje ter znižana telesna temperatura. »Vsi ti znaki so bili posledica nenadnega prenehanja delovanja črevesja,« ugotavlja skupina strokovnjakov.
Za potrebe preiskav so bili zbrani vzorci krme, ki so jo konji dobivali v petek in soboto zjutraj, ter stelje iz boksov prizadetih konj. Inštitut za higieno in patologijo prehrane živali Veterinarske fakultete je opravil mikrobiološko preiskavo krme in stelje, na Katedri za aplikativno botaniko, ekologijo, fiziologijo rastlin in informatiko Oddelka za agronomijo Biotehniške fakultete pa je bila opravljena botanična analiza vzorca krme.
Obolelim konjem so bili odvzeti vzorci krvi, urina in vzorci vsebine želodca za toksikološke preiskave. Raztelesba obeh konj, ki obolenja nista preživela, in odvzem vzorcev za nadaljnje preiskave sta bila opravljena 15. oktobra 2012.
Preiskave na Inštitutu za higieno in patologijo prehrane živali Veterinarske fakultete so pokazale, da je seno odlične kvalitete, vzorci stelje pa neoporečni. Z analizo botanične sestave vzorca sena je bilo na Katedri za aplikativno botaniko, ekologijo, fiziologijo rastlin in informatiko Oddelka za agronomijo Biotehniške fakultete ugotovljeno, da je bilo med zelmi od škodljivih oziroma strupenih evidentiranega sorazmerno veliko resastega škrbotca, manjše količine Barelierijevega pajetičnika, bradavičastega in gladkega mlečka ter zelo malo male vetrovke, gorskega kosmatinca, divjakovškega grinta in obloglavega luka.
Patoanatomska slika je bila pri obeh pregledanih konjih zelo podobna in neznačilna, obenem pa skladna z rezultati preiskave štirih obduciranih konj v letu 2011, ko je prav tako prevladovala napihnjenost navzgornjega kolona in slepega črevesa. Tudi rezultati patohistoloških in bakterioloških preiskav so bili zelo podobni kot v predhodnih lanskih primerih.
Toksikološke preiskave vzorcev krvnega seruma, urina in želodčne vsebine so bile opravljene na Inštitutu za sodno medicino Medicinske fakultete. Pri vseh treh obolelih živalih je bil v vzorcu želodčne vsebine ugotovljen alkaloid lupanin, ki je bil prisoten tudi v posameznih drugih vzorcih – pri enem od konj v krvnem serumu, pri enem pa v urinu.