Kmetijsko ministrstvo na enem bregu, kmetijske organizacije na drugem

Kmetijske organizacije so po današnjem sestanku na ministrstvu poslale v javnost zahteva po takojšnji zaustavitvi sprejemanja kmetijske zakonodaje ter sklic sestanka pri predsedniku vlade.
Tudi kmetijska ministrica Mateja Čalušić je pripravila izjavo za javnost, na kateri je razložila, da so imeli dovolj časa za predloge in usklajevanje, pa tudi, da zahtevo za pogovor pri predsedniku vlade razume kot nekakšno nezaupnico njej. Kakorkoli že – na ministrstvu pripravljajo zakone tako, kot so si zamislili, sicer bodo dali še čistopise le teh v branje kmetijskim organizacijam, potem pa poslali v parlament na izglasovanje.
Ka kmetijske stanovske organizacije sporočajo javnosti?
Kmetijske stanovske organizacije odločno poudarjajo, da so bile vselej pripravljene na konstruktiven dialog in sodelovanje. Zavezani so namreč iskanju rešitev, ki bi zagotovile trajnostni razvoj kmetijstva ter zaščitile interese slovenskih kmetov.
Čeprav so končno prejele odgovore na njihove pripombe, ti niso vsebinsko utemeljeni. Odločitve, ki jih je sprejelo MKGP, ostajajo nejasne in ne odgovarjajo na ključna vprašanja, ki so jih izpostavili.
Zato pričakujejo, da se še pred naslednjim delovnim sestankom, napovedanim za naslednji teden, postopek sprejemanja predlagane kmetijske zakonodaje nemudoma zaustavi. Prepričani so namreč, da je pred odločanjem o predlagani zakonodaji na Vladi Republike Slovenije, nujna uskladitev glede ključnih vsebinskih vprašanj.
Prav tako še vedno pričakujejo vabilo na sestanek pri predsedniku Vlade Republike Slovenije dr. Robertu Golobu, kjer želijo obravnavati ključne tematike, v katerih se razhajajo z ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Kmetijstvo je steber prehranske suvererenosti in trajnostnega razvoja Slovenije, zato odločno vztrajajo pri preglednem in argumentiranem dialogu, ki bo v dobro vseh deležnikov.
Kmetijske stanovske organizacije ne bodo dopuščale nejasnih in nepremišljenih odločitev, ki bi lahko ogrozile prihodnost slovenskega kmetijstva. Zahtevajo jasne odgovore, premišljene odločitve in dejansko pripravljenost na usklajevanje.
Sporočilo so podpisali predstavniki naslednjih organizacij: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine, Združenje hribovskih in gorskih kmetov Slovenije, Zveza kmetic Slovenije, Čebelarska zveza Slovenije, Združenje kmečkih sirarjev Slovenije, Združenje slovenske kmečke iniciative, Zveza društev rejcev drobnice Slovenije in