Izbran izvajalec za kontrolo medu
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje obvešča, da je v skladu s predpisi, ki urejajo javno naročanje, izbralo izvajalca Kontrole medu in čebeljih pridelkov v letu 2014, v okviru katere se bo čebelarjem brezplačno analiziralo med. Čebelarji imajo na voljo tri pakete, ki vsebujejo različne analize. Ministrstvo bo financiralo 250 vzorcev medu, 50 vzorcev cvetnega prahu, 20 vzorcev propolisa in 20 vzorcev voska. Vzorci za analize medu in čebeljih pridelkov se zbirajo do 25. avgusta 2014.
Prvi paket vsebuje kakovostne parametre, in sicer vsebnost vode, električna prevodnost, vsebnost HMF, pelodna analiza in senzorična analiza. Drugi paket vsebuje analize na ostanke kemičnih sredstev za zatiranje varoje, in sicer določanje vsebnosti kumafosa, timola ter razpadnih produktov amitraza. Tretji paket vsebuje analize čebeljih pridelkov (cvetni prah, propolis in vosek) na ostanke kemičnih sredstev za zatiranje varoje, in sicer določanje vsebnosti kumafosa timola ter razpadnih produktov amitraza.
Izvajalec prvega in drugega paketa je Kmetijski inštitut Slovenije, Ljubljana, izvajalec analiz iz tretjega paketa pa ERICO d. o. o., Velenje.
Do brezplačnih analiz je upravičen čebelar, ki v okviru samokontrole odda vzorec medu in čebeljih pridelkov v analizo in ki je najpozneje dan pred oddajo vzorcev v analizo vpisan v register čebelnjakov. Čebelar lahko odda samo en vzorec medu v analizo do zapolnitve prostih kapacitet. Pri tem se odloči za enega izmed dveh paketov analiz pri medu oziroma za analizo čebeljih pridelkov. Prednost pri analizah medu imajo čebelarji, ki so vključeni v sheme kakovosti. Čebelarju se brezplačna analiza medu v okviru interne kontrole medu financira samo enkrat v programskem obdobju 2014-2016. Čebelar, ki želi analizirati med in čebelji pridelek, ga mora sam vzorčiti. Vsak vzorec, ki ga odda v laboratorij v analizo, mora biti v ustrezni embalaži, ustrezno čist in ustrezno označen, takšen kot ga čebelar daje v promet.
Vsak čebelar, ki bo oddal svoj med v analizo, mora prejeti rezultate analiz s komentarji, s katerimi se ga seznani o vzorcu medu in se mu glede morebitnih nepravilnosti tudi svetuje v zvezi z njihovo odpravo.