E-računi po novem letu
Kmetje, ki prodajajo svoje blago javnemu sektorju (na primer šolam, vrtcem, domovom za ostarele in drugim), bodo morali za svoje blago s 1. januarjem 2015 izdajati račune izključno v elektronski obliki (e-račune). E-račune bodo lahko izdajali na več načinov:
• prek bank, vključenih v medbančno izmenjavo e-računov prek procesorja Bankart,
• prek ponudnikov elektronske poti (pošta Slovenije, različni računovodski programi), s katerimi ima Uprava RS za javna plačila (UJP) sklenjene pogodbe,
• prek UJP.
Portal UJPe-račun je spletna aplikacija, do katere bo mogoče dostopati s kvalificiranim digitalnim potrdilom enega od slovenskih izdajateljev (AC NLB, HALCOM-CA, POŠTA®CA, SIGEN-CA ali, SIGOV-CA) ter prek katere bo možno pripraviti e-račun (ročni vnos eRačuna) in ga poslati proračunskemu uporabniku. Prek portala UJPe-račun bo mogoče e-račune pošiljati proračunskim uporabnikom od 1. januarja 2015 dalje. Portal bo podpiral pošiljanje e-računov za manjše izdajatelje, ki v javni sektor oziroma proračunskim uporabnikom na letni ravni posredujejo manjše število e-računov (največ pet e-računov na mesec).
Pri izdaji e-računov se lahko obrnete po pomoč tudi na računovodske pisarne kmetijsko-gozdarskih zavodov, ki delujejo v okviru KGZS. Tako lahko kmetje, ki ne vodijo računovodstva in svoje pridelke prodajajo v javni sektor, v računovodskih pisarnah KGZS prosijo za pomoč pri ustvarjanju e-računov.
Poleg tega nekateri kmetijsko-gozdarski zavodi (Ptuj, Ljubljana, Nova Gorica in Murska Sobota) v sodelovanju s Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije že dve leti razvijajo in uspešno uporabljajo poseben računovodski program Gospodar, ki bo podpiral pošiljanje e-računov tudi za manjše kmetije, ki ne vodijo računovodstva, pa v javni sektor oziroma proračunskim uporabnikom na letni ravni izdajajo poljubno število e-računov.
Izmenjava e-računov prek računovodskega programa Gospodar bo potekala z dostopom do UJPnet prek vmesnika B2B, ki omogoča avtomatizirano izmenjavo podatkov med UJPnet in informacijskim sistemom proračunskega uporabnika. Torej kmetije za uspešno posredovanje računov v e-obliki prek programa Gospodar ne bodo potrebovale certifikatov z digitalnim podpisom.
Računovodski program Gospodar lahko manjši kmetje poleg izdaje e-računov koristno in preprosto uporabijo tudi za vodenje DDV računovodstva ter za pridobitev informacij in podatkov za izboljšanje gospodarjenja na kmetiji.