Dvig višine najnižje pokojnine
Državni zbor je aprila letos sprejel novelo Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Glavna novost te spremembe je dvig višine minimalne pokojnine na 500 evrov za vse upokojence, ki so dopolnili 40 let pokojninske dobe brez dokupa, prav tako pa tudi za tiste, ki so se upokojili z manj kot 40 leti pokojninske dobe, vendar so po predhodno veljavnih zakonodajah dosegli polni pogoj pokojninske dobe.
Kljub temu, da kot zainteresirana javnost nismo bili vključeni v postopek priprave sprememb, saj je bil zakon sprejet brez javne razprave, v okviru katere bi lahko posredovali svoje pripombe, smo na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) odločitev države, da upokojencem, ki prejemajo pokojnine, ki so plod dolgoletnega dela, prizna pravico do najnižje pokojnine v višini 500 evrov, sprejeli kot pozitivno rešitev. Ta ukrep bo namreč zajel tudi kmečke zavarovance.
Vendar je treba pojasniti, da vsi kmetje ne bodo upravičeni do ugodnosti, ki jo prinaša zadnja novela Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Ugodnost sprejete spremembe bo namreč vplivala na pokojnine vseh tistih kmetov, ki so pretežni del svoje zavarovalne dobe preživeli v širšem obsegu zavarovanja. Do te ugodnosti pa ne bodo upravičeni tisti upokojenci, ki so bili pretežni del svoje zavarovalne dobe zavarovani za ožji obseg.
Do zadnje reformne spremembe pokojninske zakonodaje, ki je stopila v veljavo 1.1.2013, so kmetje lahko izbirali med ožjim in širšim obsegom pravic iz naslova tega zavarovanja.
Po navedenem datumu so praviloma vsi kmetje zavarovani za širši obseg razen, če se ob spremembi niso odločili prestopiti na novo zavarovalno osnovo. V kolikor ste torej več kot polovico svoje zavarovalne dobe bili zavarovani za širši obseg pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, si lahko obetate dvig pokojnine na vsaj 500 evrov, in sicer od letošnjega oktobra dalje.
Naj za konec še zapišemo, da si bomo na KGZS prizadevali pristojnim pojasniti, da bi do sorazmernega dviga pokojnin morali biti upravičeni tudi vsi tisti, ki so bili pretežni del svoje zavarovalne dobe zavarovani za ožji obseg. Te osebe namreč danes prejemajo pokojnino, katere višina je nižja od zneskov denarne socialne pomoči, kar glede na dejstvo, da so te osebe dolga leta vplačevale v sistem pokojninskega in invalidskega zavarovanja nikakor ni niti pravično niti primerno.