Deveta licitacija vrednejših gozdnih sortimentov
Zveza lastnikov gozdov pri organizaciji licitacije sodeluje z mrežo 29 društev lastnikov gozdov ter njihovimi prostovoljci, ki pomagajo pri prevzemu lesa na terenu, zbiranju lesa ter organizaciji prevozov.
Količina in kakovost lesa na letošnji licitaciji ima v glavnem poreklo v slovenskih zasebnih gozdovih, manjši del pa v Slovenj Gradec pripeljan iz avstrijske Koroške, saj organizatorji dobro sodelujemo z Skupnostjo južno koroških kmetov, pa tudi z nekaterimi drugimi akterji na terenu.
Letošnja licitacija, ki je bila 12. Februarja, ni licitacija presežkov, odraža pa stanje na terenu in trende v lesni industriji. Del prodanega lesa, zlasti sortimenti manjših premerov, so posledica škode po lanskem žledolomu, pri velikem jesenu, kostanju in gorskem brestu pa tudi posledica bolezni, saj so te drevesne vrste v slovenskih gozdovih močno ogrožene. Hlodovino listavcev na domačem (pa tudi tujem) trgu zelo težko prodamo. Najbolj problematičen je trg bukovine, ki je je v slovenskih gozdovih največ. Hlodovina bukve ima v povprečju nizko ceno, problem pa je prodati tudi drva, saj trg ni organiziran, ponudba lesa pa je zaradi lanskega žledoloma ogromna. Zadnji dve leti težko prodamo tudi hlodovino plemenitih listavcev.
Zanimiva je velika ponudba smrekove hlodovine, kar po eni strani odraža stanje v lesni industriji, po drugi strani pa stanje v slovenskih gozdovih. Kvalitetno smrekovo hlodovino se splača ponuditi na licitaciji, saj tam doseže bistveno višjo ceno kot na rednem trgu. Zelo smo veseli odziva slovenskih kupcev, ki iščejo debelo smrekovo hlodovino višje kakovosti. Na rednem (predvsem avstrijskem) trgu ima smrekova hlodovina s premerom nad 59 cm (ne glede na kvaliteto) v povprečju 10€/m3 nižjo vrednost kot hlodovina s premerom od 44- 59 cm, ker žage večinoma niso opremljene s tehnologijo za razrez debelih hlodov.
Licitacija je v devetih letih postala priložnost za prodajo sortimentov visoke kakovosti, ki dosegajo konstantno visoke cene, v gozdni proizvodnji pa žal predstavljajo le zelo majhen delež. Po drugi strani je licitacija »učna ura« za vse lastnike gozdov ter izziv za prihodnje gospodarjenje z gozdom.
Lastniki gozdov ob tej priložnosti ponovno apeliramo na slovensko politiko in gospodarstvo, da pripomore k oživitvi lesno predelovalne industrije in pogojev za prodajo in predelavo lesne surovine, ki jo na rednem trgu le težko prodamo. Rešitev za povečanje intenzivnosti pri gospodarjenju po našem mnenju ni povečanje davkov, ampak vzpostavitev organiziranega, konkurenčnega trga z lesno surovino ter stimulativni ukrepi za gospodarjenje.