Deset popolnih marmelad, vzorcev več kot 100
Komisija, ki je ocenjevala letošnje marmelade za mednarodni festival Marmelada 2014 je podala mnenje, da je kakovost domačih marmelad in džemov zelo dobra. Ocenili so več kot 100 vzorcev. Deset marmelad je bilo popolnih, prav z vsemi pa se bodo lahko posladkali obiskovalci na 2. mednarodnem festivalu marmelada 2014, ki bo tudi letos v Deželi kozolcev Šentrupert.
Na letošnje ocenjevanje vzorcev so poslali petino vzorcev več kot lani. Tričlanska strokovna komisija z Biotehniške fakultete v Ljubljani, pod vodstvom dr. Tomaža Požrla, je ocenila 105 vzorcev, med njimi osem iz Nemčije.»Opazen je trend izboljševanja kakovosti, kar se kaže v večjem številu zlatih medalj in zmanjšanju števila vzorcev, ki so ostali brez medalje. Lanske pomanjkljivosti so izdelovalci odpravili. Tudi letos je opaziti problem v neustreznem razmerju med sladkorjem in kislinami, ki ga je treba prilagoditi posamezni vrsti domače marmelade ali džema. Poleg tega pa smo v nekaj vzorcih zaznali napake, ki so najverjetneje posledica slabše kakovosti surovine. Zavedati se je treba, da brez kakovostne surovine ni vrhunskega izdelka,« je ugotovitve senzorične komisije strnil dr. Rajko Vidrih.
Največ vzorcev je bilo mešanega okusa, so pa med njimi letos že tudi bolj drzni, in sicer bučna marmelada s čilijem, marmelada iz žajblja in ingverja, refoškov chatney in marmelada iz rdeče pese z medom.
Podelitev medalj
Izdelovalci marmelad bodo zaslužena priznanja – 41 zlatih, od tega deset popolnih, 29 srebrnih in 23 bronastih – prejeli na festivalski soboti, 4. oktobra. Vodja festivala Špela Smuk poudarja: »Poskrbljeno bo za vse generacije in okuse, saj smo pripravili zelo pester program. Ljubitelji marmelade bodo lahko poskusili vzorce marmelad in džemov, na svoj račun bodo prišli tako ljubitelji športa in rekreacije, kakor tudi umetnosti, domačih dobrot in pregrešno dobre, kreativne kulinarike. Bogat program bodo zaključili Mi2 in edinstven
Slovenski oktet s Koncertom pod kozolci. Otroci bodo uživali v eksperimentalnih delavnicah in rajali z Mačkom Murijem ob Mačji Godbi. Tudi letos pa nismo pozabili na pomoči potrebne – izkupiček od prodaje dobrodelnega »šmorna« bo namenjen otrokom iz Temeniške in Mirnske doline.«