Valtrini univerzalci konkurenčni tudi v gozdu
Uporaba standardnih kmetijskih traktorjev v gozdarstvu je v zadnjih letih še posebej napredovala v Skandinaviji in v državah Alpskega prostora. Kompaktne konstrukcije, močnejši motorji in menjalniki, prilagojeni gozdni proizvodnji zagotavljajo njihovo konkurenčnost v primerjavi s specializiranimi stroji za sečnjo in transport lesa, kot so t. i. harvesterji in forvarderji. Nekaj podobnega se dogaja tudi pri nas.
Prilagojena konstrukcija
Na tem področju je uspešna tudi finska Valtra, saj imajo standardni traktorji, prilagojeni tudi za delo v gozdu, v Skandinaviji že dolgo tradicijo. Kmetijska sezona je tam namreč kratka in pozimi imajo kmetije veliko časa za delo v gozdovih. Traktor zaradi optimalne porazdelitve mase ostaja stabilen tudi na najbolj zahtevnih terenih. Za gozdarjenje so razvili tudi posebno šasijo in pregledne gozdarske kabine. Po zaslugi Valtrine tehnične rešitve z ravnim dnom se lahko njeni traktorji ponašajo z oddaljenostjo od tal (klirensom), ki ga konkurenca ne dosega.
Prednosti pri uporabi takšnih traktorjev v primerjavi s specializiranimi stroji za sečnjo in transport lesa so njihova nižja cena, preprostejše vzdrževanje, večja okretnost, manjša teža in občutno širša uporabnost. Z individualno prilagojeno opremo in priključki, ki so skonstruirani posebej za določeno gozdno delo, se lahko Valtrini traktorji v stroških dela kosajo tudi s specializiranimi gozdarskimi stroji.
Za pogoje dela, ki vladajo v slovenskih gozdovih, je še posebej primerna serija N (99-163 KM), kar dokazuje Bojan Mohorič z Njivice pri Besnici s svojo ekipo. Valtrin traktor N 92, z motorjem moči 75 kW (101 KM), že tri leta uporablja pri delu v kmetijstvu, v gozdu, za transport in pri opravljanju komunalne službe. Traktor je opremljen z menjalnikom 24/24 z mehanskim inverterjem in s tremi podprestavami pod obremenitvijo, sprednjo hidravliko in kardanom ter zaščitno komunalno ploščo. Pri delu v gozdu uporabljajo Uniforestov enobobenski osemtonski vitel za tritočkovni priklop, ki skupaj s traktorjem predstavlja učinkovito in zanesljivo kombinacijo za spravilo lesa.
Posek in predelava
S svojo ekipo letno poseka in spravi okoli 3.000 kubičnih metrov lesa. Surovino, ukvarjajo se tudi z odkupom lesa, predelujejo na domači žagi in izdelujejo lesno embalažo. Ozirajo se tudi na področje pridobivanja energije iz lesne biomase. Po treh letih in več kot 10.000 m3 spravljenega lesa, transportih z 12-tonsko gozdarsko prikolico RM International, kmetijskih delih in številnih kilometrih spluženih cest, njegova Valtra navzven ne kaže opravljenega dela. »Traktor uporabljamo v gozdovih po vsej Gorenjski, kjer se srečujemo z najzahtevnejšimi pogoji. Opremljen le z originalno zaščito dna, s svojo težo, robustnostjo, motorjem in transmisijo, nas še ni pustil na cedilu. Zaradi kompaktnih mer je traktor zelo okreten,« pove Bojan in doda, da Valtrino poudarjanje primernosti njenih traktorjev za delo v gozdu ni iz trte izvito. »Ker je vse na traktorju funkcionalno nameščeno in ni nič odveč, se v treh letih tudi ni nič polomilo,« je pohvalil. Je pa res, kot smo se lahko prepričali ob obisku delovišča nad Medvodami, da lahko pravi stroj svojo dejansko vrednost pokaže in zdrži le v rokah veščega in skrbnega strojnika. Sto Valtrinih konjev je brez težav zmoglo nekaj kubičnih metrov bremena tudi na razmočeni in strmi vlaki.
Valtrina paleta traktorjev si po moči in merah sledi v serijah A (88-101 KM), N (99-163 KM), T (140-224 KM) in S (270-370 KM). Narejeni so po naročilu, pri čemer kupec uporablja edinstven Valtrin »à la Carte service« oziroma meni, v katerem izbira svojo različico traktorja. To omogoča definiranje individualnih potreb in opremo traktorja po meri, ki točno ustreza kupčevim namenom uporabe. Skupaj z Valtrinim trgovcem lahko kupec opredeli optimalne rešitve za gozdno delo. Izbira pokriva več kot pol milijona možnih kombinacij in specialne lastnosti, ki jih lahko ponudi le Valtra. Rezultat njihove splošne kompetentnosti in uporabe načela »traktor po meri kupca« sta boljša učinkovitost dela in povečana produktivnost tudi pri najzahtevnejših gozdnih delih.