S katastrskim davkom višja obremenitev kmetov?
Novi izračuni katastrskega dohodka (KD), ki jih je na podlagi Zakona o ugotavljanju katastrskega dohodka (ZUKD-1, Ur. l. RS, št. 9/2011, 47/2012) pripravila Geodetska uprava Republike Slovenije, bistveno in korenito spreminjajo doslej uveljavljeni sistem pavšalne obdavčitve osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti. Namesto katastrskih razredov se uvajajo bonitetni razredi, namesto katastrskih kultur se upošteva dejanska raba zemljišč in namesto katastrskih okrajev proizvodna območja, ki so statistične regije. Sistem izračunov je izjemno zapleten, saj morajo biti upoštevane količine pridelkov in cene (oboje v triletnem povprečju) ter tehnološki normativi pridelave.
Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) so prepričani, da tako obsežnega in zahtevnega projekta ni mogoče korektno izpeljati v tako kratkem času. Strokovna in druga javnost namreč ne moreta proučiti vseh podrobnosti izračunov, zato obstaja velika možnost, da se z vhodnimi parametri ali s postopki v izračune prikradejo napake. V okviru KGZS delujejo odbori za posamezna strokovna področja, katerih vloga je spremljanje in usmerjanje rešitev, pomembnih za kmetijstvo, kamor spreminjanje izračunov KD nedvomno sodi. Zborničnim odborom bi morala biti dana možnost podrobne seznanitve ter priprave pripomb. Vsakršno povečanje KD, ki je po sedanjih izračunih izjemno, bistveno povečuje davčna bremena kmetij in zmanjšuje pravice do socialnih transferov. Poleg tega na KGZS menijo, da je nedopustno tako korenito posegati v sistem izračunov KD, ne da bi predhodno proučili, kako bo to vplivalo na dohodninsko osnovo posameznih kmetij, na obremenitev posameznih panog, na doseganje praga dohodkov za obvezen vstop v sistem davka na dodano vrednost ter za obvezno vodenje računovodstva.
KGZS zato poziva ministrstvo za finance, da novih izračunov KD na podlagi ZUKD-1 ne uveljavi že s 30. junijem kot podlago za določitev dohodninske osnove že za leto 2013. Nov sistem naj se uveljavi postopoma, po natančnem pregledu izračunov, izvedenih popravkih in opravljenih simulacijah vpliva na ekonomski položaj kmetij v Sloveniji.
Ker je sistem tako obsežen in zahteven, bodo predstavniki Geodetske uprave na prošnjo KGZS in v dogovoru z Ministrstvom za kmetijstvo in okolje ter Kmetijskim inštitutom Slovenije dodatno pojasnili novo metodologijo, podatke in izračune.