Kmetje dobili pravico do gozdne koncesije
Državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, mag. Tanja Strniša, generalna direktorica Direktorata za gozdarstvo in ribištvo, Ani Zavrl-Bogataj ter Irena Šinko, direktorica Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS, so na zadnji tiskovni konferenci skupaj predstavile »Program ohranjanja kmetij in podeželja v gorskem in hribovitem svetu z omejenimi možnostmi gospodarjenja« in rezultate gospodarjenja z državnimi gozdovi v minulem letu. Mag. Strniša je povedala, da bodo z novim programom zagotovili 70 novih delovnih mest na kmetijah. Poleg tega je to prvi razpis za gozdne koncesije (na voljo bo 17.600 hektarjev) za gozdove v lasti Republike Slovenije, na katerem bodo lahko kandidirali tudi kmetovalci, ne zgolj podjetja in samostojni podjetniki. Razpis, na katerem bodo prednostni kandidati kmetovalci (na kmetijskem ministrstvu so pripravili seznam kmetij na gorskem in hribovskem področju, ki bodo imele prednostno pravico pri pridobitvi koncesije za izkoriščanje gozdov), bo Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS pripravil predvidoma oktobra. Kot so predstavnice institucij povedale, so kmetovalci dokaj dobro opremljeni imajo pa zdaj tudi čas, da si se strokovno usposobijo in pridobijo še manjkajoče nacionalne poklicne kvalifikacije za področje gozdarstva.
Prednostni upravičenci do koncesij
Ani Zavrl-Bogataj je pojasnila, da se kot hribovsko–gorska območja obravnavajo območja s povprečno nadmorsko višino najmanj 700 metri oziroma območja s povprečnim nagibom najmanj 20 odstotkov ter območja, na katerih je hkrati povprečna nadmorska višina najmanj 500 metrov in povprečni nagib najmanj 15 odstotkov. Ob tem velja, da mora biti najmanj polovice površine kmetije v takem območju, da ji priznajo tak status.
Lani 9,6 milijona evrov koncesijskih dajatev
Direktorica Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije, Irena Šinko je predstavila koliko bodo letos dobili za koncesije. V letu 2011 načrtujejo posek 973.541 m³ lesa in prihodek iz koncesijske dajatve 9,600.000 evrov oziroma 9,86 evra/m³. Z dvanajstimi koncesionarji (od skupno 18) bodo do konca avgusta sklenjeni izračuni donosov iz gospodarjenja z državnimi gozdovi, za obseg proizvodnje 961.262 m³ in višino koncesijske dajatve 9,790.468,73 evra oziroma 10,18 evra/m³. S preostalimi koncesionarji, ki sicer predstavljajo manjši delež obsega proizvodnje, so bila stališča o višini koncesijske dajatve usklajena in bodo aneksi podpisani v naslednjih dneh.
Na vprašanje, kaj bo s koncesijami, ki so bile podeljene do leta 2016 in kakšno je stališče vlade do tega vprašanja jasnega odgovora nismo dobili. Tako niso povedale ali bodo koncesije podaljšali zdajšnjim koncesionarjem niti ali bodo ti gozdovi na voljo vsem morebitnim kandidatom. Jasno je le, da bo to spet postalo politično vprašanje in ga bodo na ta način tudi reševali. Kmetije, ki se bodo pri upravljanju in izkoriščanju koncesije državnih gozdov dobro umestile najbrž lahko pričakujemo med kandidati v letu 2016. Predvsem pa država pričakuje, da se bo s tem povečalo trgovanje z lesom z višjo dodano vrednostjo. Lesno predelovalnim obratom pa bodo končno pomagali tudi s predpisi za gradnjo javnih objektov, kjer bo sofinancer država, s pravili o tem, koliko mora biti vgrajenega tehničnega lesa.