Geotermalna energija izjemnega pomena tudi za kmetijstvo
Minister dr. Jože Podgoršek je danes obiskal podjetje Ocean Orhids, ki je prejelo prvo pozitivno odločbo za sofinanciranje prve reinjekcijske vrtine v Sloveniji. Uporaba geotermalne energije je izjemen energetski potencial, med drugim tudi v kmetijstvu, za ogrevanje proizvodnih prostorov, kamor spadajo tudi rastlinjaki. Agencija Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja je na podlagi Zakona o kmetijstvu ter Javnega razpisa za sofinanciranje stroškov izdelave reinjekcijskih vrtin podjetju Ocean Orhids iz Dobrovnika izdala odločbo o pravici do sredstev v višini 2 milijonov evrov, kar predstavlja 70% vrednosti projekta. Minister dr. Jože Podgoršek je ob tej priložnosti dejal; »Veseli me, da smo končno po desetletju truda prišli do prvih javnih razpisov investicij v reinjekcije. Poraba tople vode je eden od pomembnih virov energije v Republiki Sloveniji. Sredstva na Podnebnem skladu nam še vedno ostajajo, zato bomo v tem letu razpis ponovili, ker si želimo čim večje število investitorjev, ki bodo lahko bolj učinkovito uporabljali geotermalno energijo kot vir energije.« Minister je še dodal, da je tudi tu možen prispevek k večji učinkovitosti, tudi v duhu zadnjih razmer na trgu energije. »Vojna v Ukrajini je močno otežila dobavo energije in ostalih prehranskih izdelkov, in to je majhen korak, ki pa je za podjetje in Slovenijo zelo velik. Na ta način namreč lahko stabiliziramo pridelavo in zmanjšujemo stroške, saj imamo energijo v zemlji pod sabo.« Podjetje bo zato po besedah ministra lahko nadaljevalo proizvodnjo z ambicijo rasti podjetja v segmentu, v katerem delujejo sedaj, ali pa s širitvijo na pridelavo hrane.
Uporaba geotermalne energije je izjemen energetski potencial, predvsem takrat, kadar se uporablja v kaskadah. Na primer za potrebe proizvodnje električne energije se lahko odvečna proizvedena toplota iz tega naslova uporabi za ogrevanje proizvodnih prostorov, kamor spadajo v kmetijstvu tudi rastlinjaki (za povečanje kmetijske proizvodnje zelenjave) in nenazadanje v daljinskih sistemih za ogrevanje stanovanj v večjih naseljih oziroma mestih.
V Sloveniji nekaj kmetijskih gospodarstev oziroma podjetij izkorišča geotermalno energijo za ogrevanje svojih proizvodnih prostorov – rastlinjakov. V tem procesu črpajo vodo iz vodonosnika in jo po uporabi vrnejo v okolje, v bližnji potok, kar predstavlja veliko obremenitev za okolje. Z namenom razbremenitve okolja na eni strani ter znižanja stroškov koncesnine uporabnikom geotermalne vode na drugi je MKGP z Ministrstvom za okolje in prostor doseglo dogovor o možnosti sofinanciranja reinjekcijskih vrtin, kar bo omogočalo uporabo geotermalne vode v zaprtem sistemu.
Geotermalna energija je še eden od premalo izkoriščanih energetskih virov. Izkoriščamo jo neposredno z zajemom toplih vodnih ali parnih vrelcev oziroma s hlajenjem vročih kamenin. Izkoriščanje geotermalne energije je na območju Slovenije zaradi različne geološke sestave tal različno. Geotermalno najbogatejša so Panonska nižina, Krško-Brežiško polje, Rogaško-Celjsko območje, Ljubljanska kotlina, Slovenska Istra in območje zahodne Slovenije.