ARSKTRP izplačala 220 milijonov evrov
Na tiskovni konferenci je Benedikt Jeranko, direktor Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja predstavil delovanje Agencije v prvi polovici letošnjega leta. Agencija je v tem obdobju izplačala 220 milijonov evrov za ukrepe kmetijske politike, in sicer za prvi steber 130 milijonov, za okoljske ukrepe 53 milijonov in 32 milijonov za investicije. Neizplačanih je 49 vlog, pretežno zaradi smrti nosilcev KMGMID in tega, da ni določeno na kateri račun naj se denar nakaže. Uspešno je zaključena tudi kampanja izpolnjevanja in oddaje zbirnih vlog za leto 2012. Letos se je število vlagateljev znižalo za 300 (vlogo je letos oddalo 59.312 nosilcev kmetijskih gospodarstev), se je pa povečalo število hektarov, in sicer za 1.400, na 454.000 hektarjev. Kontrole, administrativne, elektronske in tudi na terenu že potekajo. V primeru elektronskega nadzora nosilcev ne obveščajo o izvajanju kontrole, razen če ugotovijo napake. Izdaja odločb pa je predvidena v podobnih terminih kot lani.
Zanimanje za nova vlaganja
V zadnjem letu so na Agenciji ugotovili, da kljub gospodarski krizi narašča zanimanje za vlaganje in tako je zaprošeno za mnogo več sredstev, kot jih je na voljo v ukrepih Programa razvoja podeželja 2007-2013. Samo v prvi polovici leta so izplačali 32,7 milijonov evrov, kar je za dobrih 11 milijonov evrov več kot v enakem obdobju lani. Direktor Jeranko je izrazil tudi presenečenje, saj se soočajo z velikim številom nepopolnih vlog ali pa so vloge in zahtevki slabo pripravljeni, zato Agencija porabi veliko časa za pozivanje vlagateljev na dopolnitve in vse to podaljšuje čas obravnave.
Pri javnih razpisih za ukrepe 1. in 3. osi Programa razvoja podeželja 2007-2013, objavljenih konec lanskega in v začetku letošnjega leta, je bilo na sedmih javnih razpisih na voljo 34,4 milijona evrov, prejeli pa so več kot 1.500 vlog, v vrednosti dobrih 160 milijonov evrov. Agencija bo morala zato veliko število vlog zavrniti, se pa zavedajo, da bo to povzročilo veliko slabe volje. Odločbe pa bodo izdane konec avgusta oziroma v začetku septembra.
»Veliko imamo tudi zaključkov investicij in nekateri so kot kaže zašli v težave. Tako smo prejeli 260 vlog v vrednosti 35 milijonov za podaljšanje roka zaključka investicije. Začuden pa sem, da je 56 takih, ki so na ta način ob 2,2 milijona evrov, saj so izgubili pravico do tega denarja.
Čebelarji, upokojevanje, zavarovanje
Za ukrep pospeševanja čebelarske dejavnosti je Agencija do zdaj izdala 109 odločb rejcem matic in čebel. Izplačali jim bodo 173.600 evrov. Redno izvajajo tudi izplačila rent za zgodnje upokojevanje, ukrepe zunanje trgovine, ukrepe na področju vinarstva, čebelarstva in ribištva, izplačila za shemo šolskega sadja, ukrep pomoči ogroženim v hrani, ukrepe promocije za trg z vinom, dodelitev mlečnih kvot, četudi ta ukrep nima več tistega pomena, ki ga je imel. Izdali so tudi 497 dovoljenj za uvoz in izvoz, in sicer 356 dovoljenj za izvoz mleka, sadja, perutninskega mesa in drugo ter 141 dovoljenje za izvoz prašičjega mesa, jajc, riža in drugo. , ter in druge.
Kot kaže pa zanimanje za ukrep sofinanciranja zavarovalnih premij zavarovanj pada. Vlada je za ta ukrep pripravila 5,1 milijona evra pomoči, do zdaj pa je bilo izplačano 1,9 milijona evrov. Ta čas na Agenciji preučujejo še 4.200 zavarovalnih polic, za katere naj bi izplačali 1,8 milijona evrov. Tako direktor Jeranko meni, da bo denarja v tem ukrepu dovolj za vse zahtevke.