AGRA –praznuje 50 let
AGRA, mednarodni kmetijsko-živilski sejem bo praznoval svoj visoki 50. jubilej v Gornji Radgoni, na stičišču štirih držav od sobote, 25. do četrtka, 30. 8. 2012. Da bo praznik zares cvetoč tudi v pravem pomenu te besede, potekajo poleg priprav na ocenjevanja kakovosti in na sam sejem tudi dela na vzorčnih nasadih rastlin.
Gozdno – parkovni nasad, v katerem so lahko obiskovalci že preteklo spoznali 29 vrst dreves in grmovnic, se letos še bolj širi v sejemsko učno gozdno pot z novimi 50 drevesi, posajenimi v počastitev sejemskega jubileja.
Vzorčnemu nasadu rastlinske proizvodnje, ki ga ureja Biotehniška šola Rakičan ter nasadom hibridov koruze iz prodajnega programa Agrosaat in Kmetijske zadruge Lenart pa se letos pridružuje še ena pomembna novost – permakulturno – biodinamični vrt.
Permakulturni načrt novega vrta na sejmišču zaobjema izboljšanje zemlje z uporabo virov, ki so prisotni v bližnji okolici, ustvarjanje vetrne zaščite vrta in učinkovitejše akumulacije sončne energije s pomočjo sadnega drevja in grmovnic, razpolovitev običajnih potreb po zalivanju z uporabo zastirke, energizacijo prostora s pomočjo oblik ter nenazadnje estetski presežek. Permakulturna popotnica biodinamiki bo z upoštevanjem luninih in kozmičnih ritmov ter z uporabo zeliščnih pripravkov vzgajala zdrave, okusne in energetsko polne vrtnine. V nov, približno 400 kvadratnih metrov velik biodinamični vrt bo Pomurski sejem vabil otroke iz šol in vrtcev ter druge zainteresirane obiskovalce na različne delavnice in izobraževanja, obenem pa bo to tudi učni poligon za semenenje rastlin. V vrtu bodo sejali ekološko pridelana semena, pred jubilejnim sejmom AGRA pa bodo še dodatno uredili njegovo okolico s sadovnjakom.
Nov permakulturno-biodinamični vrt je pomemben zgled za ožjo in širšo integracijo samooskrbe s hrano. Je del poslanstva Pomurskega sejma in sejma AGRA, ki zajema vpeljevanje novih znanj in veščin v Pomurski, izrazito agrikulturni pa tudi v ves slovenski prostor. Poleg Pomurskega sejma, Tomislava Gjerkeša, posameznikov iz Pomurja in širše okolice, se je urejanju biodinamičnega vrta aktivno priključilo tudi Društvo za biološko-dinamično gospodarjenje Pomurja. Celoten projekt pa je podprla tudi švicarska fundacija za eko sisteme in naravno pridelavo, v okviru Švicarskega prispevka razširjeni Evropski uniji.