Zelena luč novim evropskim pravilom o ekološkem kmetovanju
Povpraševanje po ekološki hrani v EU narašča. Zato bodo od 1. julija v veljavi enostavnejša pravila za povečanje poštene konkurence in zaupanje potrošnikov. Malteško predsedstvo in Evropski parlament sta 28. junija 2017 dosegla predhodni dogovor o prenovi obstoječih pravil EU o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov.
Dogovorjena pravila so bolj sodobna in poenotena po vsej EU, da bi tako spodbudili trajnostni razvoj ekološke pridelave v EU. Z njimi želijo zagotoviti pošteno konkurenco za kmete in gospodarske subjekte, preprečiti goljufije in nepoštene prakse ter izboljšati zaupanje potrošnikov v ekološke proizvode. Težko pričakovana sporazum, o katerem so se pogajali kar tri leta, sta potrdila tudi potrdili Svet in Parlament.
V Evropski uniji se je ekološka pridelava v desetih letih podvojila in vsako leto se poveča zua 500.000 hektarov. Ob tem pa moramo vedeti, da zakonodajni okvir ni uspel slediti taki širitvi trga in še vedno vključuje različne prakse in odstopanja.
Nova pravila bodo:
– omogočila lažje delo ekoloških kmetov, saj bo manj pravne nejasnosti in lažje bodo uskladili ter poenostavili pravila pridelave. Veliko preteklih izjem in odstopanj bo postopno odpravljeno ob upoštevanju ustreznih poročil Komisije.
– povečala bodo zaupanje potrošnikov s krepitvijo nadzornega sistema. Preventivni in previdnostni ukrepi so bili razjasnjeni in so zdaj bolj zanesljivi (npr. vloge in odgovornosti različnih kontrolnih organov). Nova uredba uvaja preglede trgovcev na drobno in pristop, ki temelji na tveganju nadzora, s čimer se zmanjša upravno breme za izvajalce na splošno. Posebne kontrole ekološkega kmetovanja bodo dopolnjevale nedavno uvedena pravila o uradnem nadzoru v kmetijsko-živilski verigi.
Uradni nadzor
– bo omogočil konkurenco med proizvodi iz EU in uvoza. »Sistem skladnosti« bo postal pravilo glede priznavanja zasebnih nadzornih organov v tretjih državah. To pomeni, da bodo morali pri odločanju ali je izdelek, ki se izvozi na trg EU, ekološki ali ne, upoštevati pravila EU. Poleg tega bo razvoj novih trgovinskih sporazumov s tretjimi državami omogočil članicam EU iskanje novih tržnih priložnosti zunaj Evrope.
– povečan obseg pravil se razširi na več proizvodov (npr. sol, pluta, čebelji vosek, čaj, liste vinske trte, srce palme) in dodatna pravila vzreje (npr. jelenov, zajcev in perutnine).
– uvaja podporo malim kmetovalcem z uvedbo novega sistema certificiranja skupin. To bo malim kmetovalcem olajšalo prehod na ekološko kmetovanje z zmanjšanjem stroškov inšpekcijskih pregledov in certificiranja ter s tem povezanega upravnega bremena.
– zagotovil bo bolj enoten pristop pri pesticidih. Nova uredba usklajuje previdnostne ukrepe in tako izboljša pravno varnost. Hkrati gradi prožnost pri ukrepih, ki jih je treba sprejeti če se pojavijo nedovoljene snovi, ob upoštevanju različnih razmer v državah članicah. To pomeni, da jih bodo lahko ohranile tiste države, ki že imajo vzpostavljene nacionalne predpise o določitvi mejnih vrednosti za nedovoljene snovi. Štiri leta po začetku veljavnosti novih pravil bo Komisija predložila poročilo o oceni nacionalnih pravil in praks na terenu in lahko tudi vloži zakonodajni predlog za nadaljnjo uskladitev pravil o mejnih vrednostih za nedovoljene snovi.
– odpravljajo odstopanja za pridelavo v posebnih gredah v rastlinjakih. Kmetje, ki so uporabljali te posebne grede do 28. junija 2017 na Danskem, Švedskem in na Finskem, lahko to prakso ohranijo še 10 let. Medtem bo Komisija ocenila združljivost z načeli ekološke pridelave in glede na rezultat analize lahko vloži zakonodajni predlog.