Za solidarnost, za socialno harmonijo v EU!
Za nekaj časa Evropska unija ni več nosilec solidarnosti in miru, dokaz je odnos do finančnih kriz v članicah EU in do beguncev. Trenutno se vodi taka politika, da se članice oddaljujejo druga od druge, tudi na področju kmetijstva. EMB zato poziva, naj se vodi pravo skupno kmetijsko politiko.
Zato pa potrebujemo politike, ki bodo znali povezati ljudi. Zdajšnja kmetijska politika je sprožila krizo, ki je sesula cene kmetijskih pridelkov in izdelkov in na ta način oropala kmete prihodkov in ogrozila preživetje. Pridelovalci so se odzvali na zelo običajen način do socialnih krivic, s protesti in z ukrepi, ki so v škodo njihovim kolegom iz drugih držav. Na primer, mlečne cisterne iz sosednjih držav so ustavili in spraznili sredi ceste, ter tako preprečili prihod tujega mleka na že tako zasičenem nacionalnem trgu. V stalne »strahu« pa so tudi lokalne mlekarne, ker potrošniki zahtevajo predvsem izdelke iz domačega mleka. Vendar pa so kmetje prisiljeni tekmovati za sredstva s svojimi sosedi, ki se prav tako borijo za preživetje na svojih, prav tako »zalitih« domačih trgih.
Skupna kmetijska politika se ne uporablja
Ob vsem tem pa imamo v EU skupno kmetijsko politiko, ki bi morala rešiti krizo za vse članice enakopravno. Za mleko in mlečne izdelke, bi morali zadevo reševati centralizirano in na tak način doseči zmanjševanje prireje. Ukrepi, ki bi jih politiki uporabili, so zapisani v programu Tržna odgovornost, ki smo ga sestavili v EMB že lani, pred ukinitvijo mlečnih kvot. Če bi jih izpeljali, bi zmanjšali zasičenost trga, pošteno in enakovredno za vse države, tako pa smo prepuščeni iznajdljivosti nacionalnega egoizma, ki se vse bolj in bolj uveljavlja.
Evropska komisija pa je z državami, kot so Nemčija, Nizozemska in Irska dosegla predvsem to, da se kmetje zatekajo k še večji prireji.
Priporočila iz držav članic morajo sprejeti ukrepi za zmanjšanje obsega
Države članice so 25. februarja predložile svoja priporočila za reševanje krize v EU in najbrž jih večina predlaga načine za zmanjšanje prireje. Vendar je končna odločitev o izbiri načina za rešitev krize v rokah Evropske komisije, ki na ta način tudi izkorišča svoj privilegiran položaj, ker skladno s svojo strategijo denar za povečano proizvodnjo, spodbujanjem izvoza, itd.
Ne pozabimo: rešitev je možna le tako, da se preneha s presežno prirejo. Ta mora biti tolikšna, da bosta ponudba in povpraševanje uravnotežena. Vendar v vseh državah enakomerno in ne sem se zgoditi, da bi druga članica, na primer Nemčija, izkoristila zmanjšanje v drugih državah. Če bi se to vseeno zgodilo je velika verjetnost, da bomo prišli do popolnega zloma kmetijske politike na ravni EU.
EMB zato poziva vse, naj se na območju EU dela v skupno dobro. Kmetijska politika EU pa naj se ne uporablja kot orodje za prepir med evropskimi kmetovalci!