Segrevanje preseglo magično mejo 1,5 °C
Po navedbah Evropske komisije za podnebne spremembe Copernicus (CS3) je bilo junija 2024 12 zaporednih mesecev temperatura za 1,5 °C višja od izmerjene v predindustrijskem obdobju. »To je več kot samo statističen podatek, saj smo stopili v območje, ko doživljamo velik in stalen premik v našem podnebju,« je dejal Carlo Buontempo, direktor CS3, so zapisali v World Economic forumu. Globalna povprečna površinska temperatura zraka je bila namreč 16,66 °C, kar je 0,67 °C nad povprečjem za mesec 1991–2020 in 0,14 °C nad prejšnjo najvišjo vrednostjo, ki je bila določena junija 2023, zaradi česar je bil to najbolj vroč junij odkar merijo temperature.
Druge nenavadnosti, ki jih poudarja CS3, vključujejo:
– Mesec je bil bolj vlažen od povprečja v delih Severne Amerike, z vrsto neviht, vključno z orkanom Beryl.
– Obilne padavine so povzročile poplave na nekaterih območjih Nemčije, Italije, Francije in Švice.
– V severovzhodni Rusiji in osrednji Južni Ameriki so izbruhnili hudi požari.
– Bolj suho od povprečja je bilo tudi na Irskem, v večjem delu Velike Britanije, Skandinavija (Norveška, Finska, Švedska z Baltikom in Belim morjem), južni Italiji in večjem delu vzhodne Evrope.
To med drugim pomeni, da se bodo morali kmetje pripraviti tudi na spremembo kultur, v kar so prisiljeni že zdaj, ko se pojavljajo novi in novi škodljivci ter bolezni. Ti se selijo skupaj s temperaturami. Poleg tega stare sorte in tudi nekatere kulture ne rastejo več dovolj uspešno.