Pregled trga poljščin, mesa in mleka v EU
Evropska komisija je objavila poročilo o letini žit 2014 iz katerega je razvidno, da bo pridelek rekorden že drugo leto zapored, jasno pa je tudi, da je bilo leto 2013/14 rekordno tudi pri izvozu. Leta 2013/je bil pridelek žit 302 milijonov ton, izvoz pa je dosegel 42 milijonov ton. Dejstvo je, da so blagovne rezerve prostorsko omejene, hkrati pa je treba del količin dati v uporabo, vendar naj bi se zvišale za 10 do 12 odstotkov. Letošnja letina pa naj bi prinesla 202 milijone ton zrnja.
Po dveh letih padcev in nazadovanja v sektorju prireje mesa, so na področju govejega in prašičjega mesa zaznali izboljšanje. Blago okrevanje gospodarstva je že zvišala porabo mesa, vendar pa razmere z Rusijo obetajo ponoven padec, in sicer naj bi se izvoz mesa znižal za 4,7 odstotka pri prašičjem in perutninskem mesu.
Edino pridelovalci mleka so ta čas še lahko mirni, saj je svetovno povpraševanje po mleku in mlečnih izdelkih še vedno dovolj veliko. Celo uvoz mleka v EU je bil relativno visok v prvih štirih mesecih leta in kljub temu je cena mleka ostala trdna ter je še vedno večinoma na višji ravnih kot v letu 2013. Za naprej pa je vse odvisno od tega, kaj se bo dogajalo zaradi ruskega embarga na uvoz kmetijskih pridelkov oziroma hrane iz članic EU.