Pet držav članic je lani preseglo mlečne kvote
Po dokončno zbranih in obdelanih podatkih je jasno, da bo za kvotno leto 2010/2011 kazen za preseženo kvoto plačalo pet držav članic, in sicer Danska, Nizozemska, Avstrija, Ciper in Luksemburg. Skupaj bodo te države plačale 55,57 milijona evrov. In čeprav so v nekaterih država prekoračili dodeljeni okvir prireje, se količina prirejenega mleka na ravni celotne EU ni povečala, na območju celotne Evropske unije pa se je prireja zmanjšala kar za 6 odstotkov.
Danska, Nizozemska, Avstrija, Ciper in Luksemburg so presegle svoje nacionalne kvote za skupaj skoraj 200 tisoč ton. Danska in Nizozemska sta presegli svojo kvoto za oddajo mlekarnam in kvoto za neposredno prodajo mleka, medtem ko so druge države članice presegla le svojo kvoto za oddajo. V večini so torej države, ki spoštujejo dodeljeno kvoto, od teh je 14 držav pridelalo skoraj 10 odstotkov manj mleka, kot je njihova nacionalna kvota. Tako je bilo v kvotnem obdobju več držav članic, ki spoštujejo svoje kvote – 14 držav EU je priredilo 10 manj, kot je njihova kvota (med njimi je tudi Slovenija in to že drugo leto zapored)
Delovanje sistema mlečnih kvot
Vsaka država članica ima dve kvoti, eno za oddajo mlekarnam in drugo za neposredno prodajo potrošnikom. Te količine se razdelijo med rejce (individualne kvote) v vsaki državi članici. Kadar je prekoračena nacionalna kvota, mora država od rejcev pobrati kazen za presežke, Za obdobje 1. april 2010 – 31. marec 2011 je bila dajatev 27,83 evra za 100 kg presežka. In ker obseg prireje ne narašča, četudi povečujejo kvote, smo vse bližje datumu, ko bodo kvote odpravljene. So pa zapisali v poročilu tudi, da je Dacian Cioloş, komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja dejal, da morajo zaradi tega najti prave rešitve za mlečne kmetije za obdobje, ko kvotnega sistema in državnega nadzora nad ravnovesjem med ponudbo in povpraševanjem ne bo več.
Koliko bo plačala posamezna članica
Po izračunih bo daleč največ kazni plačala Nizozemska in sicer 39,059 milijona evrov, sledi ji Danska z 8,511 milijona, Avstrija s 5,816 milijona evrov. Luksemburg bo plačal 1,024 milijona evrov in Ciper 568 tisoč evrov. Za slovenske rejce bo zanimiv podatek, da so Italijani, ki so bili skoraj vedno med »grešniki«, že drugo leto zapored v dodeljenem okviru nacionalne kvote. V kvotnem letu 2009/2010 so imeli 3,7 odstotka nižjo prirejo od odobrene kvote, v obdobju 2010/2011 pa so priredili 2,4 odstotka manj. Ali je to dobro ali slabo, pove podatek, da so italijanski rejci samo v enem letu povečali prirejo mleka za več kot 120 milijonov kilogramov.