Nemčija – kako končati mlečno krizo
Povzeto po TopAgrar : Leonhard Seitz, predsednik okrožnega združenja nemških kmetov (BBV) Neustadt a.d.Aisch – Bad Windsheim, je pripravil predlog za nadzor količinske prireje mleka, ki naj bi ga do 25. junija letos podpisalo 750 ljudi, nato pa bo to poslal nemškemu kmetijskemu ministru Christianu Schmidtu.
Predlog Leonharda Seitza
»Pred 32 leti so uvedli mlečne kvote za omejitev prevelikih količin mleka. Na koncu to ni bil več sistem, ki bi urejal, ampak je zaviral razvoj. Kmetije so od takratnih 20 krav povečale na 60 krav, nekatere pa še celo precej več. Vsi pa imajo eno skupno točko, in sicer nastane postane en človek polno delovno zaposlen od 50 krav dalje. Zdaj pa imamo razmere, ko največje kmetije ne morejo več normalno poslovati ali pa so celo pred stečajem. To pomeni uničenje zasebnega in nacionalnega premoženja (državno sofinanciranje investicij v kmetije). Poleg tega tržna ekonomije deluje v kmetijstvu z zamudo leta in pol, pri prašičih z zamikom dveh let in pol, v reji molznic pa kar 5 let.
Kašen bi lahko bil učinkovit sistem?
Ukrep zvezne vlade, da bo izplačal 100 milijonov evrov zaradi krize v mlečni prireji, kjer bi cena mleka morala biti vsaj 36 centov za liter, ne bo imel učinka. Ponovi se namreč to, da bo vsak, ki je dobavil več mleka in s tem povzročili težave, bo dobil več denarja. Poseganje na trg z intervencijo bi povzročilo novo izkrivljanje trga, saj morata biti cena in količina v tesnem in dobrem odnosu – delovati bi moral kot termostat, torej kot »dihanje s pokrovom«. To pomeni, da ko je dosežena ali presežena dogovorjena količina v skladiščih ali pa pade cena se zmanjša oziroma takoj ustavi prireja mleka. To bi izvedli tako, da bi bila višina zneska dogovorjena na predhodno leto. Ta ukrep je mogoče podaljšati tudi v »boljše čase« trgovanja, in tudi nič ne stane, za razliko od mlečnih kvot. Takoj, ko ni več krize, pa se prirejena količina lahko povečuje, kar bodo pridelovalci lažje in raje izvedli. Kot tudi ne bi bila izključena možnost, da pridelovalci mleka priredijo več mleka, ki se ga predela in shrani v maslo ter mlečni prah in se ga spusti na trg, ko bi to bilo potrebno. Tudi tako lahko mlekarna zasluži denar, saj je njihovo blago, njihovo tveganje in njihov denar (v skladišču).
Kakšen je odziv na lokalni ravni?
Vsak mlekarna in tudi odkupovalec morata imeti zavezujoč dokument, v katerem bi zapisali, da če cena pade pod 28 centov (lahko je tudi višja), se takoj uporabi prej naveden ukrepe.
Kako lahko pomaga zvezna vlada?
Zvezna vlada in EU ne smeta izplačevati denarja kmetom. Lahko pa ponudijo garancijo, in sicer 1.000 do 2.000 € na kravo ali na 10.000 litrov pridelanega mleka. Tako bi kmetijska gospodarstva v časih, ko se financirajo v bistvu dobili posojilo po ugodnih obrestnih merah. Vendar pa bi to veljalo le za tiste kmetije, ki bi vstopile v Skupnost »količinskega nadzora prireje«.
Kaj lahko naredijo pridelovalci mleka?
Vsi podpirajo ta predlog, naj ga podpišejo in si s tem zagotovijo, da se z predpisi določi to v njihovi mlekarni in da se to zapiše tudi v zakon. Če bom do 25. junija zbral 750 podpisov, kar je 1% vseh pridelovalcev mleka v Nemčiji, bom te podpise izročil ministru za kmetijstvo Christianu Schmidtu.«
(Po Topagrar.com)