Kmetija Černelič osvojila evropski vrh
Na evropskem natečaju Rural Inspiration Awards 2020 je ekološka in biodinamična kmetija Černelič iz občine Brežice dobila največ glasov v kategoriji zmanjševanje vpliva na podnebne spremembe, kjer je o projektih glasovala javnost. Upamo, da je objava linka za glasovanje na naši spletni strani (www.glasdezele.si) in Facebooku tudi doprinesla k temu. Če je tako, smo samo veseli, da ste podprli slovensko kandidatko. Glasovanje je bilo namreč časovno omejeno le na teden dni in v tem času so organizatorji prejeli skoraj 7.000 glasov.
Razglasitev prek spleta
Covid-19 omejuje vse vrste prireditev, tako da je bila razglasitev rezultatov natečaja, ki sta ga pripravili Evropska komisija in Evropska mreža za razvoj podeželja, kar preko spleta, in sicer 25. junija, zmagovalce pa je razglasil evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja Janusz Wojciechowski. Med prijavljenimi projekti iz Slovenije, ki so bili sofinancirani iz Programa razvoja podeželja 2014–2020, sta se med 15 finalistov izmed 71 prijavljenih uvrstila ekološka in biodinamična kmetija Černelič iz občine Brežice v kategoriji zmanjševanje vpliva na podnebne spremembe in Hiša Vin Kokol iz občine Duplek v kategoriji biogospodarstvo.
Komisar Wojciechowski je na razglasitivi deja, da so to projekti, ki prikazujejo konkretne rezultate v treh razpisanih kategorijah – biogospodarstvo, prilagajanje na podnebne spremembe in zmanjševanje vplivov na podnebne spremembe.
Ekološka in biodinamična kmetija Černelič
Ekološka in biodinamična kmetija Černelič je prejela največ glasov v posebni kategoriji »Popular vote«, kjer je o projektih glasovala javnost.
V vasi Dečno selo pri Brežicah na biodinamični kmetiji Černelič na ekološki način kmetujejo že od leta 2003, v letu 2014 pa so pridobili DEMETER certifikat, kar pomeni, da svoje pridelke sočasno pridelujejo po načelih biodinamike. »Njihov osnovni cilj je pridelava kakovostnih in hranljivih pridelkov z ugodnim vplivom na okolje in naravo. Poslužujejo se kolobarjenja, gnojenja z biodinamičnim kompostom domačega goveda in setvijo mešanih posevkov za povečevanje deleža organske snovi v tleh, s čimer prispevajo k večjemu ponoru CO2 in s tem tudi k zmanjševanju vpliva na podnebne spremembe. Prispevajo tudi k čistejšemu zraku in bolj zdravemu okolju. Svoje znanje in pridobljene izkušnje z veseljem delijo z drugimi,« so pojasnilina kmetijskem ministrstvu.
Druga kandidatka Hiša Vin Kokol iz občine Duplek, je zagotovo tudi nekaj posebnega. So vinogradniki in grozdje predelajo v vino, odpadkom pa podarijo novo vrednost, saj grozdne peške, ki bi bile sicer odpadek, iztisnejo v olje grozdnih pešk. Kar ostane pri iztisu, dalje uporabijo za predelavo v moko grozdnih pešk. Same grozdne tropine brez pešk pa uporabijo kot gnojilo za vinsko trto.
Druge kategorije
V kategoriji bioekonomija je zmagal nizozemski projekt Brickz – naravno gnojilo v obliki bloka, narejeno iz lokalne biomase. V kategoriji prilagajanje na podnebne spremembe je zmagala ekološka kmetija Petra Marada iz Češke, ki je komisijo prepričala s številnimi okoljskimi in podnebnimi ukrepi – na primer vzpostavitev travnatih pasov na območjih vodne erozije, vzpostavitev mreže pasov za podporo pticam in divjim živalim, izvajanje ukrepov z namenom varovanja ogrožene vrste ptice in ekološkega habitata močvirja ter zasaditev značilnih regionalnih sort sadnih dreves. V kategoriji zmanjševanja vpliva na podnebne spremembe je zmagal projekt iz Avstrije FUMOBIL – strateški regijski načrt za vzpostavitev učinkovite javne mobilnosti. V okviru projekta LEADER so partnerji v regiji jezer Fuschlsee in Mondsee v zaledju Salzburga pripravili strategijo reševanja neustreznega javnega prevoza omenjene regije.
Namen natečaja »Rural Inspiration Awards« je dvigniti prepoznavnost politike razvoja podeželja in prispevka Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) k biogospodarstvu in boju proti podnebnim spremembam ter spodbuditi izmenjavo znanja in povezovanje.