Kmetija Bloethner
Kmetija Thomasa Bloetherja je na središčni točki trenutnega EU-območja, nam je pojasnil lastnik. Na kmetiji delata mož in žena, pomaga pa še možev oče. Otrok delo na kmetiji ne zanima, kar nas je vse nekoliko neprijetno presenetilo. Zakonca imata mojstrsko kmetijo, tako da jima vedno lahko še kdo pomaga. Obdelujejo 125 hektarjev zemlje, od tega je 40 hektarjev travnikov, 25 hektarjev koruze, deset hektarjev ozimne pšenice, deset hektarjev graha, preostalo pa spomladi posejejo z ječmenom. Stalež živali na kmetiji je okoli 170, od tega imajo 80 molznic. Večino bikcev prodajo pri starosti štirinajst dni, nekaj pa jih zadržijo doma, da jih pitajo do približno 400 kilogramov. Teleta, ki jih imajo za mlado meso, pitajo do teže 90 kilogramov. Mesar pride k njim na dom in razkosa trupe tako, kot želijo. Živali koljejo takrat, ko imajo dosti naročil rednih strank. Meso je za okoli 20 odstotkov dražje kot v mesnici, vendar to ni nobena ovira, saj kupci vedo in tudi vidijo, kaj dobijo za ta denar in od kod.
Dobro tele – dobra krava
Ko je gospodar govoril o sestavi mešanice za teleta ter kako jih krmi in nato nadaljeval s kakšnim obrokom krmi krave molznice, vse do gramov natančno, je cela skupina kar obnemela. Prvih štirinajst dni daje teletom samo mleko, nato pa začne z mlečnim nadomestkom. Do 60 dne daje 3,2 litra na dvanajst ur. V liter vode doda 130 gramov mlečnega nadomestka. Po 60 dneh količino zmanjšuje in tele navaja na enak mešan obrok, kot ga imajo krave molznice. Mešan obrok za krave ima izračunan na 33 litrov mleka in v njem dobijo vse. Molzišče je autotandem 2 x 4. Na liter mleka dodaja 230 gramov krmil. Osnovni krmni obrok je sestavljeno iz koruzne in travnate silaže, zraven pa dodaja slamo, pivske tropine, grah, sojo, zmleto zrnje koruze, melaso, briketirano lucerno in minerale. Uporablja krmilni voziček podjetja Keenan. Gospodar pravi, da je to najboljši krmilni voziček, seveda pa dobro sodeluje s tem podjetjem, ki mu tudi svetuje pri sestavi obroka.
Zanimiv način razmišljanja ima tudi o zdravljenju živali. Kot pravi, ne podpira zdravljenja krav z antibiotikom in tudi ne zdravljenja med laktacijo, če pa že, se je s tem treba ukvarjati med presušitvijo krav. Na kmetiji dosegajo mlečnost 10.000 litrov mleka na kravo. Večino živali zdravi sam, saj ima podpisano pogodbo zaupanja z veterinarjem. Zdravi tudi homeopatsko in zanj so antibiotiki izhod v sili.
Reprodukcija je v rokah gospodarjeve žene, ki živali tudi osemeni. Osemenjujejo izključno z najboljšimi biki, ki so na voljo v njihovem osemenjevalnem centru. Njihove živali so proizvodne in tudi zelo lepe, pohvalijo pa se s tem, da imajo v osemenjevalnem centru tudi nekaj njihovih bikov. Če krava po tretjem osemenjevanj še ni breja, jo dajo v naravni pripust, saj imajo v hlevu vedno vsaj enega bika.
Čeprav dejavnost naslednikov na zanima, pa razmišljata o tem, da bosta molzišče zamenjala čez pet let, in sicer bi vgradila robota. Odločata se med Lely in Westfalio. Lely nima servisa v tistih krajih in je zanje to dokaj neugodno. Nekaj zemlje imata tudi v najemu in cena je do 100 do 130 evrov na leto za hektar. Za odvoz gnojevke najamejo strojne usluge, cena je 4,2 evra za kubični meter, od države pa potem za vsak kubični meter dobijo delno povrnitev stroškov, in sicer 1,5 evra, zato je potem ta strošek precej nižji.
Po zadnjem ogledu se je naše druženje z vodjem izvoza pri podjetju Josera končalo, mi pa smo se polni dobrih vtisov odpravili proti domu.
avtor: Benjamin Dlinar