Bogovič za prehod iz klasičnega v krožno gospodarstvo
Ob robu oktobrskega rednega plenarnega zasedanja Evropskega parlamenta, ki je še v teku, je potekala tudi seja Odbora Evropskega parlamenta za kmetijstvo in razvoj podeželja (AGRI), katere se je udeležil evropski komisar za kmetijstvo Phil Hohan. Hogan je predstavil večletni izvedbeni načrt izvajanja nove gozdarske strategije EU in je skladen z zahtevami Evropskega parlamenta, izraženimi v aprila 2015 sprejeti resoluciji na to temo, in sicer podpori trajnostnemu razvoju gozdov ter bolj usklajenemu delovanju na tem področju med državami članicami EU.
Evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP) je pozdravil predlagani izvedbeni načrt izvajanja nove gozdarske strategije EU. “Gozdarstvo v Sloveniji je zaradi skoraj 60 % stopnje gozdnatosti površja ter visokega donosa biomase na hektar izjemno pomemben sektor z velikim potencialom. Gozdarstvo ima pri nas tudi velik vpliv na kmetijstvo, zato je povezava gozdarstva in kmetijstva izjemno pomembna za razvoj kmetij na številnih področjih. Prav je, da se gozdarstvo resno omenja v okviru kmetijske politike oz. v programih razvoja podeželja.”
Bogovič je kot zelo pomemben vidik pri razvoju gozdarskega in lesno-predelovalnega sektorja EU izpostavil tudi preusmeritev Evrope s klasičnega (linearnega) gospodarstva v krožno gospodarstvo.
Predlog večletnega izvedbenega načrta izvajanja nove gozdarske strategije EU vsebuje vrsto ukrepov za obdobje 2015-2020, ki so pripravljeni na podlagi osmih prednostnih področij, ki so opredeljeni v strategiji. Predlagani ukrepi na primer zajemajo: ocenjevanje in izboljšanje ukrepov za gozdarstvo v okviru programov razvoja podeželja – uporaba sredstev Evropskega socialnega sklada in Evropskega sklada za razvoj podeželja za izboljšanje konkurenčnosti gozdarskega sektorja; intenzivnejšo promocijo uporabe lesa kot obnovljive in okolju prijazne surovine tako za industrijo kot proizvodnjo energije; izboljšanje ukrepov upravljanja z gozdovi na ravni celotne EU, povečanje prodaje proizvodov iz lesa, podporo gozdarski in lesno-predelovalni industriji z olajšanjem dostopa do finančnih virov iz naslova Obzorja 2020, strukturnih in investicijskih skladov EU; zmanjševanje emisij CO2 s pomočjo gozdov; usklajevanje okoljevarstvenih ukrepov v gozdovih z Naturo 2000, čezmejno sodelovanje pri omejevanju bolezni in požarov v gozdovih, finančno pomoč pri prenosu tehnoloških in znanstvenih inovacij na trg s pomočjo sredstev iz naslova Obzorja 2020, izboljšanje koordinacije na področju raziskav in razvoja med deležniki itd.
Novo gozdarsko strategijo EU je Evropska komisija objavila septembra 2013 in opredeljuje 8 prednostnih področij, ki zajemajo tri temeljne funkcije gozdov – socialno, ekonomsko in okoljsko.