Bodo trgovci pomagali kmetom?
Po dolgem času spet dobra novica. Kot kaže so protesti kmetov v »starih« članicah vendarle ustavili drsenje cene mleka in ponekod celo obrnili trend navzgor. Dejstvo, da so kmetje odšli na ceste in ulice je v trgovskih verigah našlo odziv in tudi v nekaterih mlekarnah. Tako je Danone v Franciji obljubil zviševanje odkupne cene mleka na višino stroškov prireje v treh letih, in sicer od 1. oktobra 2015. Seveda pa to pomeni, da bodo morali svoje narediti tudi rejci, saj bo mlekarna Danone zmanjšala odkup mleka in bo prevzela le mleko, ki ga bo potrebovala.
Nemčija
Tudi v Nemčiji so diskonti trgovci zavzeli stališče in dvignili cene. Lidlu, Aldiju in Nettu so sledili še drugi in s 1. Oktobrom napovedali višjo ceno. Mleko bodo mlekarnam plačevali 4 cente vel, maslo pa 10 centov, kar naj bi šlo neposredno kmetom, ki so v izjemno težkih razmerah.
Izjemno ostri protesti so bili tudi na pravkar končani konferenci kmetijskih ministrov v Fuldi (30.9. do 2.10.2015). Solidarnost so izrazili nemška organizacija nemških zasebnih kmetov (AbL) ter 21 neprofitnih organizacij, tako da se je zbralo več kot 50 traktorjev in tudi več kot 500 protestnikov. Med drugim so zahtevali, da naj nemškim kmetom izplačajo pomoč iz letošnjega plačila kazni za preseženo kvoto, ki je znašala kar 900 milijonov evrov. Predlagajo pa, naj dajo dodatek le kmetijam, ki so hitro znižale količine oddanega mleka. Nesporno je namreč, da so razmere na mlečnih kmetijah postale nevzdržne, saj z vsakim namolženim litrom ustvarijo izgubo. Tako so protestniki to nazorno pokazali s tem, da so slekli zgornje dele in izjavili – da je odkupna cena mleka taka, da se mlečni kmetje borijo že za golo preživetje.
Zavrelo pa je tudi na severu Nemčije, v mlekarni Edewachtu, ki je del sistema DMK (Deutschen Milchkontors) – največje nemške mlekarne. Z nekaj vlačilci je 20 kmetov zaprlo dohod v mlekarno za eno uro in pol.