Mlečna konferenca – prihodnost prireje
Po skoraj 30-letnem obdobju omejevanja proizvodnje mleka v EU z mlečnimi kvotami bo naslednje leto v mlečnem sektorju prišlo do sprememb. Za sektor mleka se bo pričelo novo obdobje, ki mu lahko prinese nove izzive in priložnosti, zato tudi v Sloveniji odpiramo javno razpravo v okviru konference »Izgledi in priložnosti prireje in predelave mleka v Sloveniji«, ki bo potekala 7. marca 2014, ob 12. Uri, na Biotehniški fakulteti (Oddelek za živilstvo) v Ljubljani.
S 1. aprilom 2015 preneha delovati sistem mlečnih kvot, ki je deloval v smislu zaščite sektorja in zagotavljal stabilnost. Za stabilen prehod sektorja v novo obdobje so bili poleg obstoječih ukrepov že sprejeti nekateri dodatni ukrepi, od septembra leta 2013 pa v EU poteka razprava, v okviru katere se želijo poiskati odgovori, ali bodo sprejeti ukrepi zadostni oziroma kateri so tisti ukrepi v sektorju, ki bi omogočali stabilno obdobje po letu 2015.
Tudi v Sloveniji odpiramo javno razpravo v okviru konference »Izgledi in priložnosti prireje in predelave mleka v Sloveniji«, ki se bo odvijala 7. 3. 2014 na Biotehniški fakulteti v Ljubljani. V razpravi z deležniki iz mlečne verige, strokovnjaki in nosilci odločanja bomo poskušali poiskali odgovore na vprašanja:
• Kaj so ključni razvojni izzivi in priložnosti prireje in predelave mleka v Sloveniji?
• S katerimi ukrepi kmetijske politike in aktivnostmi deležnikov mlečne verige razvojno podpreti proizvodnjo, organiziranje in trženje prireje in predelave mleka v Sloveniji?
• Kako presojate možnosti prireje mleka na območjih z omejenimi možnostmi za kmetovanje (OMD) po letu 2014 in ukinitvi mlečnih kvot?
• Ali so razpoložljivi ukrepi kmetijske politike ob ukinitvi mlečnih kvot zadostni (povečanje mlečnih kvot državam članicam, ukrepi v okviru mlečnega paketa, neposredna plačila, intervencijski ukrepi, program razvoja podeželja 2014-2020, De minimis) in ali so potrebni še dodatni ukrepi, da bi omilili posledice ukinitve sistema mlečnih kvot?