Vihar v loncu s kranjsko klobaso
V Hiši kulinarike v Sori tradicionalno poteka Festival Kranjske klobase, ki pomembno prispeva k promociji Kranjske klobase, zato so ga proizvajalci, združeni v GIZ Kranjska klobasa, v preteklosti podpirali in se ga tudi redno udeleževali. Festival je tudi s strani javnosti dobro sprejet in obiskan, vendar ima – žal, tudi negativne posledice za certificirane proizvajalce Kranjske klobase. Osnovni koncept festivala temelji na komercialnem ocenjevanju Kranjskih klobas, kar pomeni rangiranje (proizvajalcev) geografsko zaščitenega izdelka. V Specifikaciji Kranjska klobasa so natančno predpisane surovine za proizvodnjo Kranjske klobase in vsi certificirani proizvajalci jo proizvajajo po enotnem, predpisanem proizvodnem postopku. Zato tovrstna komercialna ocenjevanja med proizvajalci povzročajo upravičeno nestrinjanje. Organizatorju festivala je GIZ Kranjska klobasa v preteklih letih posredoval različne predloge za spremembo koncepta festivala – med drugim so predlagali tudi ocenjevanje jedi, katerih osnovna sestavina je Kranjska klobasa. Vendar organizator naše predloge proizvajalcev ni bil sprejemljiv, zato je odločitev GIZ Kranjska klobasa o nesodelovanju v bodoče logična posledica neuspešnih razgovorov.
Osnovni koncept delovanja GIZ-a proizvajalcev Kranjske klobase temelji na kakovosti in nadzoru nad zaščitenim izdelkom, zato so proizvajalci Kranjske klobase sprejeli nepreklicno odločitev, da svojih izdelkov ne bodo več pošiljali na komercialna ocenjevanja. Nadzor nad kvaliteto Kranjske klobase je zagotovljen v postopkih rednih in številnih notranjih kontrol ter zunanje kontrole neodvisnega certifikacijskega organa. Primeri tujih praks potrjujejo, da komercialna ocenjevanja v primeru zaščitenih proizvodov niso dovoljena, zato bodo skupaj s pravnimi strokovnjaki na podlagi veljavne zakonodaje in prakse EU s področja varstva zaščitenih izdelkov, zavarovali interes certificiranih proizvajalcev in sprožili ustrezne postopke zoper nespoštovanje veljavnih predpisov in pravil GIZ proizvajalcev Kranjske klobase. Do takrat pa bodo tovrstna ocenjevanja spremljali in javno nasprotovali rezultatom, če ti ne bodo izvedeni strokovno in na transparenten način.
Proizvajalci Kranjske klobase v okviru svojega interesnega združenja delujejo enotno in s ciljem zaščititi tradicionalni slovenski proizvod pred nelojalno konkurenco in zavajanjem potrošnikov ter zaščititi ta simbol slovenske dediščine tudi na evropskem nivoju.
O Kranjski klobasi:
Kranjska klobasa se proizvaja po točno določeni recepturi in potrjenem proizvodnem postopku in sodi med izdelke višje kakovosti, zato jo s tem imenom lahko poimenujejo Osnovni koncept delovanja GIZ-a proizvajalcev Kranjske klobase temelji na kakovosti in nadzoru nad zaščitenim izdelkom, zato so proizvajalci Kranjske klobase sprejeli nepreklicno odločitev, da svojih izdelkov ne bodo več pošiljali na komercialna ocenjevanja. Nadzor nad kakovostjo Kranjske klobase je zagotovljen v postopkih rednih in številnih notranjih kontrol ter zunanje kontrole neodvisnega certifikacijskega organa. Primeri tujih praks potrjujejo, da komercialna ocenjevanja v primeru zaščitenih proizvodov niso dovoljena, zato bodo skupaj s pravnimi strokovnjaki na podlagi veljavne zakonodaje in prakse EU s področja varstva zaščitenih izdelkov, zavarovali interes certificiranih proizvajalcev in sprožili ustrezne postopke zoper nespoštovanje veljavnih predpisov in pravil GIZ proizvajalcev Kranjske klobase. Do takrat pa bodo tovrstna ocenjevanja spremljali in javno nasprotovali rezultatom, če ti ne bodo izvedeni strokovno in na transparenten način.
Proizvajalci Kranjske klobase v okviru svojega interesnega združenja delujejo enotno in s ciljem zaščititi tradicionalni slovenski proizvod pred nelojalno konkurenco in zavajanjem potrošnikov ter zaščititi ta simbol slovenske dediščine tudi na evropskem nivoju.
Priznana geografska označba
Kranjska klobasa se proizvaja po točno določeni recepturi in potrjenem proizvodnem postopku in sodi med izdelke višje kakovosti, zato jo s tem imenom lahko poimenujejo samo certificirani proizvajalci. Kranjska klobasa certificiranih proizvajalcev je na pasici ali nalepki enotno označena z enotnim logotipom in nacionalnim znakom kakovosti. Specifikacija za Kranjsko klobaso s priznano geografsko označbo je bila s strani MKGP potrjena 15. januarja 2008, z odločbo 324-535/2005/26, Pravilnik o zaščiti Kranjske klobase je bil objavljen v Uradnem listu RS, št. 29, dne 31. 3. 2008.