Varstvo krompirja spomladi
Krompir je četrta najpomembnejša poljščina v prehrani ljudi. Pomembno vlogo je odigral tudi v zgodovini selitve narodov. Zaradi pojava krompirjeve plesni (Phytophthora infestans) in močno zmanjšanega pridelka je prišlo do pomanjkanje hrane in velikega preseljevanja ljudi. Zato tudi ni zaman rek, da imamo krompir, takrat ko imamo srečo. Mogoče pa to izvira tudi iz dejstva, da moramo pri pridelavi krompirja poleg veliko znanja imeti še kar nekaj sreče. Zelo pomemben agrotehnični ukrep je varstvo krompirja pred pleveli, pozneje pa še pred boleznimi in škodljivci.
Varstvo pred pleveli
Pred vrati je sezona saditve krompirja, a moramo ob tem razmišljati tudi o njegovem varstvu. Kmalu po saditvi ga moramo zaščititi pred pleveli. Pridelave krompirja brez uporabe herbicidov si praktično ne moremo predstavljati. Pestrost plevelne flore na naših njivah je izjemno velika. Trajne širokolistne plevele moramo zatreti v predposevku. Vse druge plevele pa lahko zatremo v posevku krompirja. Plevel lahko zatiramo po saditvi pred vznikom ali pa po vzniku krompirja in plevela. Če se odločimo za zatiranje plevela po saditvi in pred vznikom krompirja uporabimo herbicid Plateen®. Zatrli bomo vse semenske plevele, celo smolenec, ki v zadnjem času povzroča preglavice marsikateremu pridelovalcu krompirja.
Če krompir posadimo in ga pozneje več ne osipljemo, počakamo, da se grebeni uležejo in ob primerni vlažnosti še pred njegovim vznikom posevek poškropimo s pripravkom Plateen® . Če pa posevek pozneje med vznikanjem še osipljemo, počakamo dan ali dva, da se grebeni uležejo in nato pred vznikom krompirja poškropimo s pripravkom Plateen®.
Namig: če so dnevi sušni, krompir osujemo zvečer in takoj nato poškropimo. Tako izkoristimo talno vlago za boljše delovanje herbicida Plateen®, ki ima med vsemi herbicidi v krompirju daleč najširši spekter zatiranja semenskih plevelov.
Če pa nas krompir preseneti in hitro vznikne, ali pa, če je suša prehuda, svetujemo uporabo že dobro znanega pripravka Sencor® SC. Najprimernejši čas za uporabo pripravka Sencor® SC je v času vznikanja plevelov. Krompir je takrat visok od 5 do 10 centimetrov, ozkolistni pleveli so v fazi kličnih listov, širokolistni pleveli pa v fazi dveh pravih listov. Tako Sencor® SC, kot prej omenjeni Plateen® preprečujeta ponovni vznik plevelov. Sencor® SC deluje tudi na vznikli slak.
Kako do zdravega in kakovostnega krompirja?
Krompir napada več rodov bolezni, v glavnem pa pri nas zatiramo le dva povzročitelja bolezni krompirja: krompirjevo plesen (Phytophthora infestans) in črno pegavost krompirjevih listov (Alternaria solani).
Krompirjeva plesen, ki jo povzroča gliva Phytophtora infestans, je zanesljivo najpomembnejša bolezen krompirja. Povzroča velike izgube pridelka, saj lahko njegovo količino zmanjša tudi za 40 do 70 odstotkov, kakovost preostalega pridelka pa je skoraj nična.
Močnejše okužbe obeh bolezni ne sovpadajo, saj glivi, ki povzročata krompirjevo plesen ali črno pegavost krompirjevih listov, potrebujeta za svoj razvoj različne pogoje. Da bomo bolezni in škodljivce uspešno zatirali, jih moramo dobro poznati.
Krompirjeva plesen
Za saditev uporabimo samo zdrave gomolje. Do okužbe gomoljev lahko pride med rastjo ali pa pozneje v času spravila. Po okužbi krompirjeve cime je nadaljnji razvoj krompirjeve plesni zelo odvisen od vremenskih razmer. Najugodnejši pogoji so deževno vreme ali visoka zračna vlažnost in temperature med 18 in 23 °C.
Znaki okužbe s krompirjevo plesnijo
Morebitno okužbo s krompirjevo plesnijo moramo ugotoviti pravočasno. Začetno okužbo listja ugotovimo tako, da odtrgamo list krompirja in ga obrnemo proti svetlobi. Na okuženem listu opazimo oljne madeže, take, kot so oljni madeži na listu papirja, če bi ga obrnili proti svetlobi. Prvi vidni znaki okužbe listja s krompirjevo plesnijo pa so rumenkasti do temno zeleni madeži, ki postopoma porjavijo ali počrnijo. Na spodnji strani listov se ob robu peg ob dežju ali rosi vidi snežno bela plesniva prevleka, ki predstavlja mejo med okuženim in zdravim delom lista. Beli pas je nezamenljiv znak okužbe s krompirjevo plesnijo. Čez določen čas po okužbi s krompirjevo plesnijo steblo in listni peclji porjavijo, lahko tudi počrnijo in odmrejo. Okuženi gomolji imajo na površju nepravilne in rahlo vbočene belo-sive madeže. Pod temi najdemo rjasto rjavo škrobnato tkivo, ki postopoma prehaja v normalno zdravo tkivo. Med obolelim in zdravim tkivom ni ostre meje.
Črna pegavost krompirjevih listov
Povzročiteljica črne pegavosti krompirjevih listov je gliva Alternaria solani. Ta bolezen je razširjena v vseh pridelovalnih območjih krompirja, vendar večjo škodo povzroča v toplejših in bolj sušnih letih. Gliva prezimi na ostankih krompirja. Predvsem v milejših zimah lahko ostanki krompirja predstavljajo močan vir okužbe. Do okužbe krompirja pride pri toplem, vlažnem vremenu (24 do 29 °C). Če krompir pobiramo nepazljivo in na gomoljih povzročamo rane, lahko pride do močnejše okužbe gomoljev tudi v času pobiranja.
Čas od okužbe listja do prvih vidnih znakov okužbe na listih je odvisen predvsem od občutljivosti sorte, vremenskih razmer in starosti lista. Črna pegavost krompirjevih listov se pojavlja predvsem na starejših listih. Pri idealnih pogojih opazimo znake okužbe sedem dni po okužbi.
Znaki okužbe s črno pegavostjo krompirjevih listov
Znake okužbe s črno pegavostjo krompirjevih listov lahko najdemo na listih, steblu in gomolju. Na listju opazimo najprej od 1 do 2 milimetra velike črne ali rjave pike. Pri ugodnih vremenskih pogojih se te pege, obkrožene z rumenim vencem, hitro širijo. V pegah, večjih kot 10 milimetrov, se pojavijo koncentrični temnejši krogi. To je najbolj prepoznaven znak okužbe krompirja s črno pegavostjo krompirjevih listov. Če bolezni ne zatiramo, lahko listje popolnoma propade.
Varstvo
Varstvo pred krompirjevo plesnijo začnemo ob napovedi protifitoftorne službe oziroma takrat, ko začnemo zapirati vrste. Zaradi zanesljivosti, dobre oprijemljivosti na list, vsebnosti cinka (cima je bolj zelena) in dobre topnosti v vodi, priporočamo pripravek Antracol® WG, ki krompir varuje tudi pred okužbo s črno pegavostjo krompirjevih listov. Če je pomlad vroča, opravimo varstvo pred črno pegavostjo krompirjevih listov še pred začetkom varstva pred krompirjevo plesnijo.
Drugo škropljenje opravimo s polsistemičnim fungicidom Antracol® Combi. S tem pripravkom zatremo tako črno pegavost krompirjevih listov kot krompirjevo plesen. Antracol® Combi uporabimo zaradi kurativnega delovanja tudi, če je krompir že okužen s krompirjevo plesnijo.
Za tretje škropljenje priporočamo uporabo sistemičnih fungicidov. Uporabimo Melody® Duo, ki deluje kurativno in zatira tako krompirjevo plesen kot tudi črno pegavost krompirjevih listov. Lahko pa uporabimo tudi pripravek Infinito®, ki preprečuje okužbo z najrazličnejšimi sloji krompirjeve plesni, vendar mu za zatiranje črne pegavosti krompirjevih listov dodamo pripravek za zatiranje te bolezni.
Četrto in nadaljnja škropljenja opravimo z enim najsodobnejših fungicidov za zatiranje krompirjeve plesni, z zgoraj omenjenim pripravkom Infinito®. Pripravek odlikuje dolgotrajno varstvo, tudi do 10 dni, ob uporabi odmerka 1,6 L/ha. Pripravek lahko uporabimo do štirikrat v eni rastni sezoni. Infinito® je tudi odlična izbira za zadnje škropljenje zgodnjega krompirja, saj ima karenco le sedem dni, hkrati pa preprečuje naknadne okužbe gomoljev. Če so pogoji ustrezni za okužbo s črno pegavostjo krompirjevih listov, pripravku Infinito® dodamo pripravek za zatiranje te bolezni. Kot zanimivost lahko navedemo, da je Infinito® vodilni evropski pripravek za preprečevanje okužbe s krompirjevo plesnijo tipa A1 in A2.
Ob pojavu ličnik koloradskega hrošča ali uši uporabimo insekticid Calypso® ali Biscaya®, ki omenjena škodljivca zanesljivo zatreta. Za zanesljivo varstvo krompirja je treba izbrati najboljši program. Uporabite Bayerjevega, da bomo skupaj pridelali zdrav in kakovosten krompir.