Pomen biostimulatorjev pri pridelavi kmetijskih rastlin
Zaradi čedalje večjega pomanjkanja sredstev za varstvo rastlin in nestabilnih cen gnojil moramo v varstvo in prehrano kmetijskih rastlin čim prej uvesti nove metode. V tem primeru pridemo do velikega pomena uporabe biostimulatorjev, ki omogočajo vitalnejše in odpornejše rastline, s tem pa doseganje večjega in kakovostnejšega pridelka. Če bomo z z biostimulatorji močno zmanjšali odvisnost od omenjenih stresnih razmer, bomo naredili že prvi korak k povečanju količine in kakovosti pridelka.
O pomenu biostimulatorjev smo govorili tudi na 16. posvetovanju društva za varstvo rastlin v Bohinju od 5. do 6. marca letos. Dr. Mario Lešnik s FKBV Maribor je poudaril, da biostimulatorje premalo vključujemo v varstvo rastlin in pomen zmanjšanja biotičnega in abiotičnega stresa, sam pa sem poudaril pomen uporabe pripravka Utrisha®N na področju gospodarjenja z dušikom in za doseganje večje ekonomičnosti kmetijske pridelave in obenem varovanje okolja.
Rastline lahko vežejo dušik iz zraka same
Utrisha®N s pomočjo simbiotskih bakterij (Methilobacterium symbioticum) omogoča rastlini, da sama črpa dušik iz zraka. Poudariti moram, da je to na tržišču edina simbiotska bakterija, ki raste skupaj z rastlino in ves čas rasti kmetijskih rastlin (celo rastno dobo) črpa dušik iz zraka. Tak dušik pretvarja v rastlini dostopnega za tvorbo beljakovin. Poleg tega pa metilobakterije iz pripravka Utrisha®N spodbujajo tvorbo rastnih hormonov in s tem močnejšo rast rastlin, pa tudi močnejše črpanje hranil iz tal.
Slika 1: Utrisha®N – stalen, učinkovit in nadzorovan vnos dušika v posevek skozi celo rastno sezono
Utrisha®N – prilagodljiva, učinkovita in trajnostna
Z uporabo pripravka Utrisha®N omogočimo kmetijskim rastlinam drugačen, okolju prijazen dodatni vir dušika. Dopolnjuje druge tehnološke ukrepe gospodarjenja z dušikom, kot so uporaba stabilizatorjev dušika (N-Lock™ SUPER) in časovna razporeditev uporabe različnih količin ter vrste dušikovih gnojil za gnojenje rastlin z namenom povečanja pridelka. Z Utrisho®N omogočimo kmetijskim rastlinam dodatni vir dušika. S pomočjo simbiotskih bakterij iz pripravka Utrisha®N lahko koruza načrpa do 80 kg N/ha, žita do 40 kg N/ha, sadno drevje in trta do 30 kg/ha itn. Ker je to naraven, postopen in nadzorovan način oskrbe rastlin z dušikom s pomočjo simbiotskih bakterij, se v tem primeru dušik ne izpira v podtalnico, niti se ne sproščajo toplogredni plini.
Z Utrisho®N se poveča učinkovitost porabe dušika in zmanjša odvisnost od preskrbljenosti preko tal. Zaradi trajnostne oskrbe z njim se povečata količina in kakovost pridelka.
Dodaten vir dušika omogoča rastlinam doseganje večjega pridelka in s tem tudi večjega prihodka. Na povprečju 47 poskusov na koruzi, ki smo jih opravili leta 2022, smo ugotovili povečanje pridelka koruznega zrnja v količini 466 kg/ha (največ tudi več kot 2.000 kg/ha). Rezultati poskusa uporabe Utrishe®N na pšenici pa so prikazani v spodnjem grafu 1.
Graf 1: Povečanje pridelka, odstotka beljakovin in hektolitrske mase zrnja pšenice z uporabo Utrishe®N (povprečje poskusa na treh različnih sortah pšenice na BŠ Rakičan leta 2023)
Povečali so se vsi raziskovani parametri: količina pridelka, odstotek beljakovin in hektolitrska masa. Za primerjavo lahko navedem, da smo z uporabo Utrishe®N leta 2022 povečali pridelek pšenice za šest, količino beljakovin pa za sedem odstotkov. Dovolj veliko število poskusov, da z gotovostjo trdimo, da se uporaba Utrishe®N zanesljivo večkratno poplača.
Seveda smo pripravek Utrisha®N vključili v tehnologijo pridelave in gospodarjenja z dušikom »Corteva«. To namreč pomeni, da v tehnologijo rastlinske pridelave vključimo najnovejše ugotovitve na področju semenarstva, varstva rastlin, gospodarjenja z dušikom, spravila silaže ipd.
Do zanimivih rezultatov povečanja pridelka koruze so prišli tudi na KGZS, KGZ Maribor. Količina skupnega dodanega dušika z gnojevko in mineralnimi gnojili je bila 180 kg N/ha.
Graf 2: Vpliv tehnologije »Corteva« na povečanje pridelka zrnja koruze v primerjavi s kontrolo (T. Horvat, KGZ Maribor)
Tehnologija pridelave »Corteva« pomeni, da z vsakim izvedenim ukrepom izboljšamo uspešnost pridelave.
Kje in kako uporabimo Utrisho®N
Utrisho®N lahko uporabimo v večini kmetijskih posevkov ali nasadov:
– v poljščinah in vrtninah v odmerku 0,33 kg/ha,
– na vinski trti, oljkah in sadnem drevju v odmerku 0,5 kg/ha.
Utrisho®N moramo poškropiti na listje, zato poljščine in vrtnine škropimo, ko z listjem pokrijejo vsaj polovico površine tal (koruzo lahko tudi od petega lista naprej). Vinsko trto lahko škropimo pred in po cvetenju, oljke in sadno drevje pa takoj po cvetenju. Ker bakterije vstopajo v listje skozi listne reže, svetujemo škropljenje z Utrisho®N zvečer, ponoči ali zjutraj, ko so listne reže odprte. Ne smemo je škropiti skupaj s fungicidi, lahko pa jo z vsemi drugimi sredstvi (herbicidi, insekticidi, foliarna gnojila ipd.).
Uporaba pripravka Utrisha®N je dovoljena tudi v ekološki pridelavi.
Zaključimo lahko, da z uporabo pripravka N-Lock™ SUPER zadržimo dušik, dodan z gnojenjem, v območju korenin, z uporabo pripravka Utrisha®N pa rastlinam omogočimo dodatni naravni vir dušika, ki ga rastline same načrpajo iz zraka. Z najsodobnejšo tehnologijo Corteva varujemo okolje in povečujemo količino ter kakovost pridelka. Več o Utrishi®N lahko najdete na spletni strani podjetja Corteva Agriscience: www.corteva.si.