Tuje dobro, domače propada
Miselnost, kako je tuje tako zelo dobro, domače pa ničvredno, bo prej ali slej pokopala slovenskega kmeta.
Lokalno pridelana in kvalitetna zelo dobra zelenjava in poljščine propadajo na poljih, po drugi strani pa uvažamo drugo in tretjerazredno zelenjavo in poljščine, ki se jo vsa osveščena Evropa, na katero prisegamo, otepa. Kdo se spomni nekaj dni nazaj, ko so kmetje v Posavju pokosili solato, ali izraelskega krompirja, ki so ga Nemci zavrnili, naši veletrgovci pa pokupili za bagatelo in drago prodali?
Povsod v ozaveščenem svetu prisegajo na lokalno pridelano hrano, le mi in še kakšna »banana« republika, pokupimo vse, samo da je poceni in uvoženo.
Domače ima višjo ceno vpijejo trgovci, ne povedo pa, da bi bila cena nižja, če bi kupovali pri slovenskih pridelovalcih in z večjimi količinami dosegali nižje cene.
KGZS poudarja pomen osveščanja potrošnikov o prednostih lokalno pridelane zelenjave. Večji del slovenske zelenjave je pridelan na integriran način, kar je jamstvo, da je uporaba kemičnih sredstev za varstvo rastlin pred boleznimi, škodljivci in za zatiranje plevelov minimalna. Ob tem KGZS dodaja, da je slovenska zelenjava podvržena celo strožjim pravilom pridelave kot zelenjava iz Evropske unije in da ustreza višjim standardom kakovosti. Pomemben vidik lokalno pridelane zelenjave in nakup takšne zelenjave je tudi okoljski. Lokalno pridelana zelenjava namreč temelji na kratkih poteh »od njive do police«. S tem bistveno manj obremenjuje okolje z emisijami plinov in porabo neobnovljivih virov energije kot zelenjava, ki prepotuje na stotine oziroma tisoče kilometrov. Lokalno pridelana zelenjava vsebuje tudi več hranilnih snovi in je bolj okusna, ker je pospravljena v optimalni zrelosti. Zelenjava, ki je prepotovala na stotine kilometrov, pa je v nasprotju z lokalno pridelano zelenjavo potrgana pred tehnološko zrelostjo in umetno dozori med prevozom in skladiščenjem. ( vir – KGZ )
Kaj lahko storimo potrošniki, za preskrbo s pridelki, ki so pridelani doma? Zahtevamo od trgovcev in tudi tistih na tržnicah, da nam prodajajo domača pridelke. Tako bodo tudi cene lokalno pridelane hrane nižje.
Z malo truda bo Slovenski pridelovalec dobil več, mi pa hrano, ki je boljša!