Pozeba zmanjšala pridelek jabolk za 83 odstotkov
Težki časi so za sadjarstvo. S temi besedami je pričel sadjarski posvet na 54. mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu AGRA predsednik sekcije za sadjarstvo pri Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij Boštjan Kozole. »Znižanje subvencij, nato umik jabolk s trga zaradi ruskega embarga, kot zadnje pa še pozeba konec aprila,« je navrgel Kozole neljube dogodke, ki so prizadeli slovenskega sadjarja. »Reakcija ministrstva oziroma države po pozebi je bila res hitra, saj je bila 10. maja v državnem zboru nujna seja odbora za kmetijstvo, 8. junija pa je bil interventni zakon soglasno podprt. Zagotovljenih je 3,5 milijona evrov sredstev za nujno pomoč, poudariti pa je potrebno, da smo bili sadjarji deležni tudi strokovne pomoči,« je dodal Kozole.
Kmetijski minister mag. Dejan Židan, ki se je udeležil sadjarskega posveta, pravi, da so sadjarji izredno dobro organizirani, zato je bila tudi pomoč države ob pozebi hitra. »Država gre lažje nasproti kateremukoli sektorju, če je predlog dobro argumentiran in jasno izražen. Želel bi si, da bi bili vsi sektorji v kmetijstvu tako organizirani, kakor je sadjarski,« je dejal kmetijski minister. Dodal je, da bodo tudi v prihodnje podnebne spremembe vplivale na pridelek, prav tako se bodo pojavljale ujme, interventno pa, kot je dejal Židan, sredstev ne bo mogoče vedno zagotoviti. Zato bo kmetijsko ministrstvo z raznimi ukrepi pomagalo tudi sadjarjem (protitočni sistemi, namakanje, subvencije za zavarovalne premije,…), katerim je kmetijski minister podal sporočilo, da bo v prihodnje potrebno povečati prehransko varnost in da si v Sloveniji ne smemo dopustiti dodatne izgube kmetijskih zemljišč. »Kmetijstva, posledično tudi sadjarstva, brez kmetijskih zemljišč ne bo,« je še povedal Židan.
Poljaki imajo rekordno letino
V nadaljevanju posveta je Kozole predstavil nekatere statistične podatke o pridelavi jabolk v Evropi. Po zbranih podatkih bodo evropske države letos pridelale 12 milijonov ton jabolk, kar je tretji najboljši letnik v zadnjih desetih letih. V Evropi izstopajo Poljaki, ki bodo letos pridelali 4 milijone ton jabolk, njihova proizvodnja pa naj bi v naslednjem letu znašala milijon ton jabolk več. Zaradi pozebe bo letos manj jabolk predvsem v Avstriji, Sloveniji, na Češkem, Slovaškem in Madžarskem. V Sloveniji bo zaradi pozebe kar 83 odstotkov manj jabolk kot leto poprej. V lanskem letu je bil pridelek jabolk v naši državi 71.000 ton, letošnja letina pa naj bi znašala 12.000 ton jabolk. Prav zaradi manjka jabolk si slovenski sadjarji želijo dosledno kontrolo nad prodajo jabolk iz tujih trgov v trgovskih centrih, predvsem glede porekla.