Novi zakoni za varno hrano
Vlada RS je določila besedilo predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah določenih zakonov na področju varne hrane, veterinarstva in varstva rastlin. Na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje (MKO) poteka drugi del, ki bo zagotovil enoten nadzoro, ki je zdaj razdeljen med štiri organe, in sicer na Veterinarsko upravo RS, Fitosanitarno upravo RS, Direktorat za varno hrano in del Inšpektorata RS za kmetijstvo, gozdarstvo, hrano in okolje. Z reorganizacijo bo vzpostavljen enovit organ, ukinjen pa bo direktorat za varno hrano, iz inšpektorata pa bodo v novo upravo premeščeni fitosanitarni inšpektorji in inšpektorji, ki delujejo na področju hrane. Znotraj MKO s tem bo dosežena racionalizacija z zmanjšanjem števila direktoratov in organov v sestavi.
Kot so še zapisali, naj bi s tem zajeli enotno in celovito strategijo obvladovanja tveganja, enotnejši in preglednejši način komuniciranja z nosilci dejavnosti in potrošniki, povezovanje informacijskih sistemov, poenotili uradni nadzor in to vključno z laboratoriji ter zagotovili večjo transparentnosti rezultatov nadzora in racionalizacijo. Zaradi tega bo spremenjenih enajstpodročnih zakonov, kjer se celovito ureja reorganizacija na področju zagotavljanja varne hrane.
Sprememba Zakona o fitofarmacevtskih sredstvih
Z Direktivo 2009/128/ES Evropskega parlamenta in Sveta o določitvi okvira za ukrepe Skupnosti za doseganje trajnostne rabe pesticidov, sprejeto leta 2009, EU uvaja enotna merila z namenom zmanjševanja tveganj in vplivov uporabe pesticidov na zdravje ljudi in okolje ter s spodbujanjem uporabe integriranega varstva rastlin pred škodljivimi organizmi in alternativnih pristopov ali tehnik, kot so nekemične alternative pesticidom.
Direktiva ureja sistem izobraževanja uporabnikov, svetovalcev in prodajalcev FFS glede uporabe in tveganj povezani z uporabo FFS, obvezno testiranje aplikacijske tehnike, omejevanje uporabe tretiranje iz zraka, omejevanje uporabe na območjih virov pitne vode in posebnih območjih, ravnanje z FFS od nakupa do odstranjevanja, uvedba obveznega sistema integriranega varstva rastlin, vključno s svetovanjem in izvedbo krovnega nacionalnega akcijskega plana, ki bo določal in spremljal doseganje zastavljenih ciljev. Vsebine, ki jih je potrebno prenesti v naš pravni red, so v veliki večini že zajete po obstoječi zakonodaje, predvsem izobraževanja o uporabi in tveganju povezanem z uporabo FFS, obvezno testiranje aplikacijske tehnike, omejevanje uporabe škropljenja iz zraka, omejevanje uporabe na območjih virov pitne vode in posebnih območjih, ravnanje z FFS od nakupa do odstranjevanja. Navedene vsebine se z novim zakonom ne spreminjajo bistveno, spremembe se nanašajo predvsem na izkušnje, ki smo jih z izvajanjem vsebin pridobili v preteklih letih.
Novosti novega zakona so uvedba obveznega integriranega varstva rastlin, izvedba nacionalnega akcijskega plana za zmanjšanje tvegan zaradi uporabe FFS in dodatne možnosti ukrepanja na območjih virov pitne vode in posebnih varstvenih območjih.