• O nas
  • Kontakt
  • Prijava
  • Naročilnica časopisa
  • Strokovni nasveti
    • Center bikovega semena
    • Govedoreja
    • Konjereja
    • Male živali
    • Mehanizacija
    • Nasveti za mleko
    • Poljedeljstvo
    • Predelava mleka
    • Sadjarstvo in vinogradništvo
    • Zelenjadarstvo
  • Novice
    • Gospodarstvo
    • Gozdarstvo
    • Slovenija
    • Evropa in svet
    • Zanimivosti
    • Mleko
    • Mnenja in komentarji
  • Dogodki
  • Reportaže
    • Slovenija
    • Evropa in svet
  • Recepti
  • O nas
  • Kontakt
  • Prijava
  • Domov
  • Novice
  • Slovenija
  • Minister dr. Podgoršek na terenskem obisku v beli krajini

Deli

Darinka Sebenik priredba po MKGP
12. 02. 2021

Minister dr. Podgoršek na terenskem obisku v beli krajini

Foto : MKGP

Minister dr. Jože Podgoršek se je danes mudil na delovnem obisku v Beli krajini. Terenski obisk je bil prvenstveno namenjen seznanitvi s stanjem na področju kmetijsko živilskega sektorja, aktivnostim v okviru lokalnih skupnosti in zadruge, s poudarkom na sadjarstvu, živinoreji, prireji mleka, ribogojstvu in na področju dopolnilnih dejavnosti na kmetijah v luči posledic epidemije covid-19 na sektorje.

Dopoldne se je najprej sestal z župani Bele krajine, ki so mu predstavili posebnosti regije in razmere v kmetijstvu ter na podeželju na sploh v tej regiji. Le-ta se sooča z veliko razdrobljenostjo zemljišč, težkimi obdelovalnimi razmerami zaradi zahtevnega terena ter velikim številom manjših kmetij, ki se težko preživljajo. Minister je povedal, da je MKGP že objavilo terminski načrt objave javnih razpisov v okviru evropskih sredstev do konca leta 2021, kar predstavlja pomembno priložnost tudi za kmetije iz regije. Kot posebno priložnost pa je izpostavil, da je treba aktivnosti v regiji graditi povezovalno, torej s skupnim pristopom zainteresiranih občin. »Vsake posamezne kmetije namreč ni mogoče reševati, potreben je regijski razvojni projekt, ki bo omogočil priložnosti za domače pridelovalce, je poudaril minister.« Kot dober primer prakse je minister izpostavil območje Goriške, kjer zadruga in mlekarna že več let tesno sodelujeta, kar pozitivno vpliva na razvoj kmetijstva ter podeželja v Goriški regiji. V povezavi s tem je minister poudaril priložnosti v okviru sredstev za Lokalne akcijske skupine (LAS) oziroma v okviru instrumenta izvajanja lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost (CLLD). Nadalje je predstavil aktivnosti v zvezi s pripravo Strateškega načrta v okviru Skupne kmetijstke politike. »Na MKGP si želimo spremembo koncepta črpanja sredstev, potrebno je spremeniti tudi obstoječe ukrepe glede na odzive s terena. Na tem področju računamo na sodelovanje deležnikov s terena, saj bo v naslednjih mesecih potekala široka javna razprava,« je še povedal minister.

Ogled Kmetijske zadruge Metlika

V nadaljevanju obiska je sledil obisk Kmetijske zadruge Metlika, ki se v času epidemije covid-19 prav tako sooča z mnogimi izzivi. Zadruga ima štiri večje programe: vino, mesnine, trgovina in gastro. Minister je predstavil t. i. protikoronske ukrepe, ki jih je že sprejela vlada ter tudi tiste, ki jih na ministrstvu še načrtujemo. Sogovorniki so izpostavili tudi težave v vinskem sektorju. MKGP bo za ta sektor pripravil podobne ukrepe, kot v prvem valu epidemije covid-19. Tudi na tem področju je minister izpostavil pomen povezovanja deležnikov v regiji, kjer ima prav zadruga ključno vlogo, saj je lahko nosilec regijskega razvoja. Izpostavil je tudi pomen vključevanja v shemo »Izbrana kakovost«, v okviru katere ministrstvo namenja precejšnja sredstva za promocijo domačih pridelovalcev.

In še tri kmetije

Minister je popoldan obiskal tri kmetije iz regije, ki jih vodijo mladi prevzemniki kmetij. Najprej je obiskal sadjarsko kmetijo Škof, kjer so mu predstavili delovanje svoje kmetije, ki so jo v zadnjih letih modernizirali, tudi na račun črpanja sredstev PRP. V času epidemije jih je kriza deloma prizadela, vendar so svojo dejavnost razširili tudi na prodajo na domu, ki jim je pokrila vsaj del stroškov. Nato je obiskal kmetijo Štrucelj, ki se ukvarja s prirejo mleka in je po količini oddanega mleka ena največjih kmetij v Beli krajini. Minister si je ogledal tamkajšnjo posest in se seznanil z izzivi, s katerimi se na kmetiji v času epidemije soočajo. Ob koncu je obiskal še kmetijo Mlinar, ki se ukvarja z ribogojstvom in dodatno turistično dejavnostjo, ki je sicer v zadnjem obdobju zaradi epidemije zaprta. Lani so kljub letu epidemije imeli rekordno leto, saj se je prebivalstvo usmerilo na lokalne kakovostne izdelke, tudi ribe slovenskega porekla. Minister je vsem kmetijam predstavil trenutne ukrepe za lajšanje epidemije covid-19 in časovnico objave javnih razpisov, ki jih načrtujemo še v letošnjem letu. Poudaril je, da je vesel takšnih primerov dobrih praks, ki dokazujejo, da se z inovativnim pristopom in trudom da doseči veliko, tudi v odročnejših regijah in ne glede na zahtevne razmere, ki jih narekuje epidemija.

Prejšnja novica
Evropa in Svet
10. 02. 2021

Glifosata v Nemčiji po letu 2024 ne bo več?

Naslednja novica
Novice
19. 02. 2021

Primeri dobrih praks S kmetije za Vas

Aktualno

Gospodarstvo
09. 06. 2025

Tudi letos neskladna četrtina vzorčenih semen zelenjadnic

Evropa in Svet
06. 06. 2025

Brazilija v plusu tudi pri DDG

Dogodki
26. 05. 2025

Razstava ovac in koz ter revija pastirskih psov

shutterstock
Sok, sirup
12. 05. 2025

Borovničev sadni sirup – hladni postopek

Bodite prvi obveščeni o najnovejših novicah?

Za neomejen dostop do vsebin, objavljenih na spletni strani www.glasdezele.si je potrebna prijava. Naročniki na spletni portala, ali naročniki na spletni in tiskani časopis prejemate v svoj poštni predal novice iz področij, ki vas zanimajo, če vpišete svoj e-naslov in potrdite prijavo.

To polje ne sme biti prazno

Označite področja, ki vas zanimajo

© GPZ z.o.o., 2021. Vse pravice pridržane

  • O nas
  • Kontakt
  • Pogoji uporabe
  • Oglaševanje

Naše spletno mesto uporablja več vrst piškotkov, ki uporabnikom pomagajo pri boljši uporabniški izkušnji, nam pa omogočajo boljši vpogled v način uporabe spletnega mesta ter izboljšave naših storitev in produktov. Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo: nujni piškotki, sejni oz. začasni piškotki, analitični piškotki, marketinški piškotki. Več o piškotkih

Sprejmi piškotke