Certifikatov FSC 2011 in »LES JE LEP«
Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so podelili certifikate kakovosti FSC (Forest Stewardship Council – Svet za nadzor gozdov) in predstavili osnutek Akcijskega načrta za povečanje konkurenčnosti gozdno-lesne verige v Sloveniji do leta 2020. Dokument naj bi pripomogel k boljšemu gospodarjenju s slovenskimi zasebnimi gozdovi, k večji konkurenčnosti celotne gozdno-lesne verige, odpiranju novih delovnih mest ter doseganju visoke dodane vrednosti v slovenski lesno predelovalni panogi. Minister mag. Dejan Židan je v nagovoru izpostavil pomen vzpostavitve gozdno-lesne verige ob dejstvu, da imamo v Sloveniji veliko gozda in žal tudi v zadnjih letih propadajočo – nekoč cvetočo lesno gospodarsko dejavnost. Poudaril je tudi, da moramo v Sloveniji povečati aktivnosti povezane z gozdom, da se ne bo nadaljevalo propadanje te verige. V ta namen je skupaj z nekdanjo ministrico za gospodarstvo Darjo Radič imenoval delovno skupino Gozd-les, ki pripravlja ukrepe za povečanje konkurenčnosti gozdno–lesnega sektorja. »Države, ki so pametne, izkoristijo resurse, ki jih imajo na razpolago, države, ki so manj pametne pa o tem samo sanjajo,« je še dodal minister.
Še vedno odlično trajnostno upravljanje z gozdom
Državna sekretarka mag. Tanja Strniša pa je v uvodnem delu dogodka pohvalila slovensko gozdarsko stroko, ki je v odnosu do gozda razvila visoke standarde, še posebno pa zagotavlja trajnostno upravljanje. Tem standardom sledi tudi celotni zakonodajni okvir. Ministrstvo je že do sedaj podpiralo različne pobude za izboljšanja gospodarjenja z gozdovi ter dvig konkurenčnosti gozdarskega in lesnega sektorja, med njimi tudi različne certifikacijske shem in še: da ministrstvo želi v bližnji prihodnosti zvišati vrednost slovenskim gozdovom in da bi bili lesno predelovalni obrati vključeni vsaj v eno izmed certifikacijskih shem. Certificiran les je namreč eden od kriterijev, ki bo zagotavljal, da se bodo les in lesni izdelki uspešno uveljavili v sistemu zelenih javnih naročil, ki ga je Vlada RS nedavno sprejela. Ta bo od izvajalcev javnih investicij zahteval, da v javnih zgradbah predvidi vsaj 30 odstotkov lesa.« K dvigu konkurenčnosti pa bodo po besedah mag. Strniše zagotovo pripomogli tudi ukrepi Akcijskega načrta za povečevanje konkurenčnosti gozdno lesne verige v Sloveniji.
Povečati posek lesa
Tega je v nadaljevanju predstavila direktorica Direktorata za gozdarstvo, lovstvo in ribištvo na ministrstvu Ani Zavrl Bogataj. Cilj načrta je povečati posek lesa, povečati količino v Sloveniji predelanega slovenskega lesa in doseči višjo dodano vrednost na zaposlenega v lesno predelovalni panogi. Irena Šinko, Direktorica Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS, ki podeljuje certifikate FSC je v nagovoru izpostavila prezrtost gozda in gozdno lesnega sortimenta v preteklih letih, ki pa je tudi po zaslugi Mednarodnega leta gozdov pridobil na pozornosti in veljavi. Pridobitev enega od certifikatov postaja eden ključnih pogojev uspešnega izvoznega delovanja slovenske gozdno lesne industrije, saj ta zagotavlja enakovreden položaj slovenskega lastnika gozdov in lesne industrije v mednarodni trgovini. Sistem certificiranja pa je bo besedah direktorice »eden izmed pokazateljev, da lahko državne institucije zasebnemu sektorju pomagamo tudi brez neposrednih finančnih injekcij.«
Podelili osem certifikatov
Na današnjem dogodku je certifikat za trajnostno gospodarjenje z gozdovi FSC prejelo osem predstavnikov zasebnega gospodarskega in lesno predelovalnega sektorja: Sibex d.o.o., Label d.o.o., Metropolitana d.o.o., Primarna predelava lesa Anton Kranjc, Debeljak d.o.o., Lesli.Fe d.o.o., Korenina d.o.o. in LGG – Zaletelj k.d. FSC je neodvisna, nevladna in neprofitna organizacija, ki je vzpostavila mednarodni standard certificiranja gozdov in stremi k ohranitvi gozdov ter vzpodbuja odgovorno gospodarjenja z njim.