Sum na bolezen modrikastega jezika v Sloveniji
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) obvešča, da je bil na podlagi pozitivnih rezultatov laboratorijskih preiskav kontrolnih živali na območju Celja in Slovenj Gradca postavljen sum na prisotnost bolezni modrikastega jezika (BTV).
Pri rednem vzorčenju kontrolnih živali je bil na podlagi pozitivnih rezultatov laboratorijskih preiskav kontrolnih živali na območju Celja in Slovenj Gradca postavljen sum na prisotnost BTV. Živali niso imele znakov bolezni, temveč je bila ugotovljena prisotnost protiteles. V Sloveniji za ohranitev statusa države, uradno proste BTV, redno izvajamo sistematično spremljanje (monitoring) stanja z vzorčenjem dovzetnih živali, ki niso bile cepljene (t.i. kontrolne živali). Epizootiološka poizvedba z namenom pridobitve dodatnih informacij glede možnega vira okužbe in nadaljnja diagnostika za potrditev bolezni so v teku. Ker ima Slovenija status, prost BTV, in gre za morebitni prvi primer BTV v državi po letu 2016, so bili vzorci poslani na potrditev tudi v referenčni laboratorij EU.
O rezultatih in nadaljnjih ukrepih bomo deležnike in zainteresirano javnost sprotno obveščali.
Bolezen modrikastega jezika je bolezen živali, za katero so dovzetni domači in divji prežvekovalci. Bolezen prenašajo krvosesne mušice, ki jih pozimi ni. Človek za bolezen modrikastega jezika ni dovzeten.
Zaradi širjenja bolezni modrikastega jezika v več evropskih državah so Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in Veterinarska zbornica Slovenije rejce že oktobra 2024 pozvale k previdnosti pri nakupu goveda in drobnice iz drugih držav EU. Premiki okuženih živali so namreč najpogostejši način vnosa bolezni na nova območja.