Slovensko ministrstvo za naravne vire in prostor – laže
Evropski poslanec Franc Bogovič je poslal pismo z odgovorom evropskega komisarja za okolje, oceane in ribištvo Virginijusa Sinkevičiusa o tem, kaj res zahteva Evrospka komisija in kaj govorijo slovenski predstvniki.
Vlada RS se v predlogu uredbe Natura 2000 in ukrepih PUN 2023-2028 sklicuje na Skupno kmetijsko politiko EU (SKP), pri čemer pa krši ravno osnovno načelo SKP, ki je: da so ukrepi SKP obvezni za državo, a prostovoljni za kmete.
Evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP) je prejel pisni odgovor evropskega komisarja za okolje, oceane in ribištvo Virginijusa Sinkevičiusa, na vprašanje glede problematike upravljanja območij Natura 2000. »Ali res drži trditev Ministrstva za naravne vire in prostor RS, da je Evropska komisija (EK) od slovenske vlade zahtevala, da se 200 hektarjev obdelovalnih površin na Ljubljanskem barju spremeni v steljnike, ker spadajo v okvir Natura 2000 za varstvo ptic in metuljev. Kajti če Vlada RS v tej zadevi ne bo ukrepala, to povzročilo zavrnitev nacionalnega strateškega načrta SKP ali vsaj njegovo odloženo potrditev«
Odgovor evropskega komisarja za okolje je naslednji: »EK ni zahtevala spremembe njivskih površin v steljnike. Obnova travnikov je sicer obveza države, vendar se morajo predstavniki države odločiti, kje in na kakšen način bodo realizirali to obvezo, kot tudi, da bo upravljanje Natura območja učinkovito le takrat, če bo podprto s strani vseh deležnikov pri določanju in upravljanju območja, jasno torej tudi in predvsem s kmeti kot ključnimi deležniki.« Pojasnili so tudi, da na Komisiji spremljajo proteste slovenskih kmetov zaradi predlagane uredbe PUN, zato pozivajo Vlado RS, da v dialogu z vsemi deležniki dogovori način upravljanja, ki bo v korist obeh strani.
Evropski poslanec Bogovič je kot član odbora Evropskega parlamenta za kmetijstvo in razvoj podeželja (AGRI), zastavil prej omenjeno vprašanje 21. aprila 2023 zato, ker so predstavniki ministrstva za naravne vire in prostor na okrogli mizi na Igu, letos 16. marca, zavajali, v bistvu lagali, in izrecno zatrjevali, da to od Slovenije zahteva Evropska komisija.
Pa to še ni vse – Franc Bogovič opozarja še na predlagani vladni uredbi Natura 2000 in ukrepe PUN 2023–2028, ki se zdijo sporni, da sta kot zakonski podlagi za predlagano uredbo Vlade RS navedeni EU Uredba o ohranjanju narave in Uredba o trajnostni rabi pesticidov (Uredba SUR), ki še niti nista sprejeti! Ti dve uredbi sta trenutno v fazi predlogov in v obravnavi sozakonodajalcev na ravni EU, Evropskega parlamenta in Sveta EU. V Evropskem parlamentu ravno zdaj poteka obravnava teh dveh predlogov uredb, tako da bo oblikovanje stališč za EP in EU uredbi znano šele jeseni 2023. Franc Bogovič je tudi zapisal, da se mu zdi nerazumno in absurdno, da se v svojem vladnem predlogu uredbe sklicujejo na pravne podlage EU uredbe, ki sploh še niso sprejete in kot takšne ne morejo veljati. Kajti kakšna bo uredba ob dokončanju postopka sprejema še ni znano, lahko bo tudi v celoti zavrnjena ali pa močno spremenjena.