Sejem AGRA – letos praktično brez kmetijske ministrice
Sejem AGRA se preveša v drugi del. Letos na več kot 70.000 kvadratnih metrih zunanjih in notranjih površin prinaša številne novosti tehnike, opreme in sredstev za kmetijstvo, gozdarstvo, vinarstvo in živilstvo. Država partnerka je Bolgarija in se je predstavila kot tradicionalna pridelovalka eteričnih oljnic ter z inovacijami v živilski industriji. Na sejmu so v čast Bolgariji posadili drevo – dren, ki simbolizira mladost in svežino v bolgarski kulturi.
Slovenska ministrstva, zbornične, stanovske in strokovne organizacije so pripravile različne dogodke in predstavitve, med drugim ekološko svetovalnico, strokovne posvete o digitalizaciji v gozdarstvu, podnebnih spremembah in novih evropskih uredbah. Posebnost letošnjega sejma je, da se je kmetijska ministrica Mateja Čalušić uspela pojaviti le ob slavnostnem odprtju. Očitno za kmetijsko dejavnost nima prav veliko časa. Posvetov na prostoru MKGP- letos ni in se kmetijska politika odvija po sama svoje ter brez nadzora. Če so kmetje še pred časom zahtevali ukinitev Kmetijsko gozdarske zbornice, bi bilo bolje, ko bi zdaj zahtevali začasno ukinitev ministrstva oziroma za toliko časa, da dobimo ministrico ali ministra, ki razmišlja o kmetijstvu kot o dejavnosti in tudi kaj naredi. Za zdaj na srečanjih, kjer se kreira ta dejavnost, ni prisotna. Kadar pa je, je zgolj za nekaj vljudnostnih besed. Besede premiera Goloba, da je to nekoliko posebna ministrica, očitno držijo!
Da se vrnemo na sejem AGRA, kjer se organizatorji maksimalno trudijo – letos so postavili , paviljon Čebelji svet, namenjen ozaveščanju o pomembnosti čebel in drugih opraševalcev. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo obravnavalo odgovorno ravnanje z odpadno hrano, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport pa predstavlja turistične kmetije in vinarje ter posvet o gastronomski blagovni znamki. Pod okriljem Ministrstva za naravne vire in prostor bodo predstavljeni slovenski naravni parki in zavarovana področja. Agro bodo spremljali tudi številni poslovni dogodki, med njimi B2B Meet4business, Madžarsko-slovenski in bolgarski poslovni forum ter strokovni dogodki s področja pridelave, reje in prehrane. Na prostoru MKGP se dnevno predstavljajo kmetije, ampak prostori niso vedno polni.
Sejem oživljajo še strokovne predstavitve govedoreje, konjereje, reje drobnice ter avtohtonih pasem domačih živali. Maneža je vsak dan prizorišče atraktivnih revij. Vabijo tudi razstave malih živali, rib v ribniku in Vrtec malih živali za najmlajše.
Ponedeljek, ki je namenjen podelitvi priznanj govedorejcem je tudi uspešno za nami. Letos so na sejmu predstavljali izključno živali potomk slovenskih bikov – potomke tujih sploh niso mogle biti uvrščene. Kljub vsemu smo si lahko ogledali res lepe telice – med črno-belimi je prvo mesto zasedla Katy, lastnika Janeza Zajca iz Litije. Med lisastimi, živali so bile izjemno živahne, tako da so imeli težave vodniki in ocenjevalec, je prvo mesto pripadlo Rinki, lastnika Cirila Vesela iz Moravč. Pri rjavi pasmi pa je bila tokrat najbolj ocenjena Valči, lastnika Janeza Gaberška, iz Doba pri Ljubljani.