Prvi primer okužbe z virusom opičjih koz v Sloveniji
Danes je NIJZ sporočil, da smo v Sloveniji zabeležili prvi primer okužbe z virusom opičjih koz. Sicer pa v Evropi in Severni Ameriki od začetka maja beležijo več primerov okužb z virusom opičjih koz, ki se sicer pojavlja v tropskih gozdnatih predelih v Centralni in Zahodni Afriki. Virus, ki povzroča opičje koze je soroden virusu, ki je povzročal črne koze. Te pa smo s pomočjo globalne kampanje cepljenja uspeli izkoreniniti.
Virus opičjih koz se na ljudi lahko prenese ob stiku z okuženo živaljo (največkrat prek glodavcev ali primatov) ali okuženim človekom ali s človeškimi telesnimi tekočinami, ki vsebujejo virus. Prenos med ljudmi je lahko tudi kapljičen. Okužba se širi med osebami, ki so med seboj v tesnem stiku.
V skupkih primerov, ki se trenutno pojavljajo v nekaterih evropskih državah, pa ne gre za uvožene primere, kar je nenavadno, pač pa največkrat za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi.
Klinični potek opičjih koz je običajno blag. Simptomi bolezni so zvišana telesna temperatura, glavobol, bolečine v mišicah, otekle bezgavke, mrzlica in izčrpanost. Običajno se razvije tudi izpuščaj. Ta se pogosto začne na obrazu, nato pa se razširi na druge dele telesa, vključno z genitalijami. Pri nedavno odkritih potrjenih primerih, poročajo o pojavu izpuščajev na področju genitalij. Izpuščaj gre skozi različne faze in je podoben noricam ali sifilisu, preden se končno oblikuje krasta, ki kasneje odpade. Inkubacijska doba bolezni je običajno 6 do 16 dni, lahko pa tudi do 21 dni. Ko krasta odpade, oseba ni več kužna.
Za zahodnoafriški sev, ki je bil doslej odkrit v primerih, o katerih so poročali v Evropi, je bila glede na afriške študije smrtnost 3,6 %. Smrtnost je višja pri otrocih in mlajših odraslih, pri imunsko oslabljenih osebah bolezen lahko poteka težje. Večina zbolelih ozdravi v nekaj tednih.
Med trenutno bolj ranljivimi skupinami oz. izpostavljenimi osebami za tveganje za okužbo v Evropi so moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, osebe, ki imajo spolne odnose s priložnostnimi partnerji in osebe, ki imajo več spolnih partnerjev. V primeru pojava značilnih simptomov (predvsem izpuščajev na spolovilih) okužbe z virusom opičjih koz se posvetujte z zdravnikom.
Neustrezno mednarodno sodelovanje
Po podatki javno objavljene raziskave NTI (Nuclear Threat Initiative) je problem pohoda nove bolezni v tem, da je mednarodni sistem preprečevanja, odkrivanja, analize, opozarjanja in odzivanja, ne glede na izboljšave po globalnem odzivu na COVID-19, zelo neustrezen za spopadanje s trenutnimi in pričakovanimi prihodnjimi izzivi. Vrzeli v mednarodni arhitekturi biološke varnosti in slabe pripravljenosti na pandemijo so obsežne in temeljne, kar spodkopava sposobnost mednarodne skupnosti, da prepreči in vzpostavi učinkovite odzive na prihodnje biološke dogodke – vključno s tistimi, ki bi lahko ustrezali posledicam COVID-19 ali celo povzročili bistveno večjo škodo.