Prvi mednarodni »Tumpejevi dnevi«
KGZS Zavod Ptuj letos praznuje 70-letnico delovanja. V vseh letih uspešnega dela, tudi z inovativnimi pristopi k razvoju stroke kmetijstvu dodali nov mejnik in sicer z organizacijo mednarodnih strokovnih dnevov, ki so potekali v četrtek 2. in petek 3. februarja 2023,v Hotelu Primes na Ptuju. Pripravil so namreč mednarodne dneve govedoreje v okviru tako imenovanih »Tumpejevih dnevov«, ki imajo že dolgoletno tradicijo predstavljanja novih znanj v govedoreji. Strokovni posvet je poimenovan po kmetijskem strokovnjaku, Vladimirju Tumpeju, ki je v času službovanja med 1960 in 2002 pustil neizmeren pečat razvoju govedorejskih kmetij v Podravju in širše, prenašal znanja ter novosti v govedoreji. Letošnje leto so organizatorji vse skupaj postavili še na višjo raven s prvim strokovnim posvetom z mednarodno udeležbo s področja govedoreje. Na ta način pa želijo povezati rejce in strokovne inštitucije prek znanja.
Da govedoreja ima svojo vrednost nedvomno dokazuje tudi udeležba vidnih predstavnikov s področja kmetijstva. Posveta so se udeležili: Anton Medved, predsednik Sindikata kmetov Slovenije, namestnik direktorice Direktorata za kmetijstvo, Andrej Rebernišek, direktor KGZS Ptuj, Nuška Gajšek, županja Ptuja, dekanja veterinarske fakutete izr. prof. dr. Breda Jakovac Strajn in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Roman Žveglič. Slednji je v pozdravnem govoru povedal, da s pomočjo takih posvetov lahko ozavestimo javnost o tem, da govedoreja ni problem ampak rešitev okoljskih težav in naj to še naprej ostane najpomembnejša in učinkovita panoga kmetijstva.
Strokovna predavanja so razdelili v več sklopov in prvi dan smo izvedeli novosti na področju prehrane in reprodukcije ter zdravstvenega stanja v povezavi z reprodukcijo. Jože Smolinger je tako na samem začetku opozoril, da se stalež goveda v Sloveniji zmanjšuje. Zaskrbljujoče pa je tudi to, da se v zadnjih desetih letih povečujejo plodnosten težave. Za povrh vsega, prav tako nazadovalo število osemenitev. S strokovnjaki v Sloveniji in iz tujine iščejo rešitve, saj zagotovo ni vse v večji mlečnosti. Več posvetu bomo pripravili v prihodnji tiskani izdaji Glasa dežele.
Jutri, 3. februarja, se bodo predavanja nadaljevala, in sicer sta predvidena dva sklopa: Vpliv genetike na reprodukcijo goveda ter Pomen kakovosti mleka in mlečnih izdelkov.