Pismo dr. Golobu pošilja Civilna iniciativa hribovskih in gorskih kmetov
Civilna iniciativa hribovskih in gorskih kmetov je poslala pismo predsedniku vlade dr. robertu golobu in kmetijski ministrici Ireni Šinko na temo potrjevanje Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027 (SKP) in plačila za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD)
Spoštovani,
V četrtek, 15. 12. 2022, bo Državni zbor RS obravnaval SKP za obdobje 2023-2027. V zvezi s tem vas želimo seznaniti s svojimi stališči do plačil OMD, ki so del SKP.
Za kmete, ki živimo in delamo v hribih in gorah, so namreč plačila OMD ključnega pomena, saj nam večina drugih ukrepov v SKP ni dostopnih, ob nizkih odkupnih cenah kmetijskih pridelkov, veliki oddaljenosti od tržnih mest in zahtevnosti kmetovanja na teh območjih pa je naše delovanje brez subvencij praktično nemogoče. Stanje se za hribovske kmetije poslabšuje, od leta 2007 do danes so se subvencije tem kmetijam namreč zmanjšale za 45 %.
Model za izračun OMD plačil, ki je bil v Sloveniji v rabi vse od začetka izplačevanja subvencij (Robičev model), se je izkazal kot neustrezen. Upošteval je namreč le del kriterijev, ki vplivajo na omejene možnosti, bil pa je tudi premalo natančen. Zamenjan je bil leta 2022 in je podlaga za določitev OMD točk kmetijam v SKP. Novi model se pomembno razlikuje od starega, saj je – po letih podcenjevanja zahtevnosti kmetovanja v hribih in gorah -, z vključitvijo dodatnih kriterijev pri določanju omejitev končno realneje ocenil težavnost kmetovanja na hribovskih in gorskih kmetijah. Tako imajo hribovske in gorske kmetije po novem modelu višje število OMD točk. Za popolno uveljavitev modela je treba točki OMD predpisati enotno vrednost, kar pa se ni zgodilo. MKGP je točki OMD samovoljno določilo 7 različnih vrednosti; nižjo vrednost točke za kmetije z več točkami in višjo vrednost točke za kmetije z manj točkami. Hkrati je določilo, da se vrednost točke postopno izenači, in sicer v 5 letih. S tem je MKGP razvrednotilo novi model, vendar ga je hkrati s predvideno postopno izenačitvijo vrednosti točke tudi potrdilo. S tem je MKGP je povečalo OMD plačila kmetijam z nižjim številom točk na račun hribovskih in gorskih kmetij. Odločitev nima strokovne podlage in je v celoti politična in samovoljna, saj je bila sprejeta brez soglasja deležnikov, tudi brez soglasja Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. V javnosti se dodatno govori o spremembi novega modela. Opozarjamo, da je tudi morebitna sprememba modela na hitro in brez temeljite strokovne argumentacije politična in ne strokovna. Pri čemer je vlada strokovnost izpostavila kot eno svojih temeljnih zavez. Sedanja rešitev vlade vodi k nadaljnjemu oškodovanju hribovskih kmetov, ki se vleče že od samega začetka OMD plačil.
Na tako reševanje hribovski kmetje ne pristajamo. Vlada jemlje sredstva hribovskim kmetijam, hkrati pa dopušča da subvencije dobivajo tisti, ki do subvencij niso upravičeni. Kljub stalnemu poudarjanju, kako pomembni sta pridelava hrane in samooskrba, vlada v SKP 2023-2027 ne omejuje dolgoletne slovenske prakse podeljevanja subvencij »ne kmetom«. Gre predvsem za subvencije, ki jih dobivajo lastniki kmetijskih zemljišč, katerih zemljo v resnici obdelujejo drugi kmetje (za te površine ne dobi subvencije obdelovalec, temveč lastnik) ali pa kmetijske zemlje ne uporabljajo za pridelavo hrane. Pri
tem ne smemo pozabiti, da je polovico OMD sredstev iz evropskega proračuna in da taka praksa v EU ni dovoljena.
Poleg tega ima vlada možnost, da zagotovi dodatna sredstva tudi iz nacionalnega proračuna. Po našem mnenju je ohranitev pridelave hrane v Sloveniji ključna in prioritetna, še posebej v današnjih negotovih časih in bi morala biti dodatno podprta z nacionalnimi sredstvi.
Nedopustno je, da se je sprememba SKP z določitvijo različnih vrednosti točk OMD zgodila brez soglasja deležnikov in tik pred oddajo SKP v potrditev EK.
Vlada je dodatno zmanjšala OMD plačila z njihovo obdavčitvijo (50 % OMD plačil), kar je nelogično in nerazumno, saj bo s tem dodatno zmanjšala pomoči v obliki OMD plačil, pri tem pa bodo največji plačniki v davčno blagajno ravno hribovski in gorski kmetje.
• Hribovski in gorski kmetje zahtevamo, da vlada v SKP določi enotno vrednost točke OMD, takoj, to je ob sami uveljavitvi SKP 2023-2027.
• Morebitne napake v modelu OMD naj se odpravijo in sicer izključno na podlagi strokovnih meril.
• Zahtevamo, da vlada plačil OMD ne obdavči.
Če naše zahteve ne bodo izpolnjene, bomo način izplačevanja OMD v Sloveniji v najkrajšem času podrobno predstavili Evropski komisiji.
S spoštovanjem,
Civilna iniciativa hribovskih in gorskih kmetov
Podpise članov iniciative pošljemo na zahtevo.
Datum: 13.12.2022