Se bosta cedila med in mleko?

Ta konec tedna so bile sedme volitve v kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije. Pretekli teden smo bili priča veliki predvolilni aktivnosti list, strank, kandidatov, društev in še česa v organe KGZS. V redu, odlično! Če bi bila tolikšna aktivnost sedanjega mandatnega obdobja, bi bilo stanje v Slovenskem kmetijstvu mnogo boljše. Je pa res, da se delovanje zbornice odmika od pričakovanega in postaja, kot nekakšna plaha nevesta. Tudi obvezno članstvo razen obveznega plačila članarine glede na nizko volilno udeležbo ne zagotavlja pripadnosti. Verjamem, da mnogi kandidati želijo dobro delujočo zbornico, ki bo v pomoč kmetom in tudi državi. Nekateri kandidati so to možnost, že imeli in je niso izkoristili. Težko je biti finančno odvisen in na drugi strani pokončen in nepristranski. Seveda kmetje in tudi država nedvomno potrebuje dobro delujočo KGZS. Zaradi cagavosti zbornice v preteklosti so se pojavili razni »ekobrižni« akterji, ki bi kmete učili kmetovanja. Ni naloga kmetijske zbornice le trgovina, polovična storitev ali delitev denarja za neposredna plačila in naložbe. Naloga zbornice je da vodi in usmerja dolgoročno kmetijsko politiko v državi.
Kmetje in tudi družba želimo KGZS, ki bo krovna organizacija za vse pokrajine in kmete v celi državi, ki bo združevala vse kmetijske panoge od pridelave, predelave in tudi trženja. Od KGZS se pričakuje, da bo usmerjala in narekovala dolgoročno kmetijsko politiko v državi, glede na naravne danosti, potrebe in zmožnosti pridelave zdrave hrane. Tudi vladi RS, ki bo pripravljala potrebno, ustrezno zakonodajo. Kmetijski minister ali ministrica naj bi po lastnih sposobnostih, znanju in izkušnjah s svojimi sodelavci pripeljala do zakonov, ki bodo dajali ugodne pogoje za kmetovanje. Kmetijstvo ni samo pridelava hrane, ampak je strateška pomembna panoga za narod in za državo iz varnostnega, kulturnega, obrambnega, verskega, socialnega (poselitvenega) stališča in ohranjanju zdrave kmečke pameti. Tako vsakokratni dežurni kmetijski minister ali ministrica ne more postavljati nove kmetijske politike. V taki luči delovanja KGZS bi se mladi lažje odločali za kmetovanje, imeli bi večjo oskrbo s hrano, urejeno krajino in večjo samozavest slovenskega naroda.
Želimo si, da bo novo vodstvo pravilno in globoko zaoralo. Le dobra priprava zemlje namreč omogoča dobro setev in kasneje tudi dobro žetev.
Damjan Zore