Kmetijski ministri o strateškem načrtu in ruski invaziji
Evropska komisija je v začetku tedna predstavila tudi napredek pri sprejemanju strateških načrtov skupne kmetijske politike. Ministrica Šinko se je zahvalila komisarju za kmetijstvo in podeželje Januszu Wojciechowskemu in ostalim predstavnikom Evropske komisije za dosedanje sodelovanje na tem področju. Dodala je, da je čim prejšnja odobritev in strateških načrtov držav članic zelo pomembna. »Strateški načrti so ključno orodje skupne kmetijske politike v prihodnjih letih. Hitro dokončanje in potrditev s strani Komisije mora biti naša skupna prioriteta, tudi v luči zagotavljanja stabilnih razmer za kmete zaradi negativnih posledic ruske agresije v Ukrajini«. V nadaljevanju je ministrica še dejala, da je zelo pomembno tudi dobro komuniciranje z deležniki, da so lahko pravočasno seznanjeni z vsemi zahtevami nove skupne kmetijske politike. »Celoten proces je zelo zahteven in kompleksen. Pri tem je treba najti ustrezno ravnotežje med vsemi cilji SKP, upoštevati vidik prehranske varnosti in ne izgubiti izpred oči ekonomskega položaja kmetov. Z načrtovanim pristopom pri zeleni arhitekturi bomo dosegli visoko vključenost kmetov in posledično primerno raven okoljske in podnebne ambicioznosti«. Zato ministrica v zaključku pogajanj pričakuje konstruktivnost in prožnost Komisije ter da se v svojih zahtevah omeji na pravno zavezujoče elemente.
Cene enegentov še vedno naraščajo
Sledila je predstavitev poročila o razmerah na kmetijskih trgih zaradi ruske invazije na Ukrajino s strani Evropske komisije. Ministrica Šinko je povedala, da so razmere v Sloveniji zaradi višanja cen energentov, repromateriala in semen še vedno zaskrbljujoče. Predstavila je tudi ukrepe, ki jih je vladna delovna skupina za draginjo pripravila za pomoč kmetom in ribičem. Ob tem je dodala, da je sodelovanje med državami v trenutkih razmerah zelo pomembno.
Ministrica Irena Šinko se je danes sestala tudi s finskim ministrom za kmetijstvo in gozdarstvo Anttijem Kurvinenom. Finskemu kolegu se je najprej zahvalila za vso podporo v času slovenskega predsedovanja. V pogovoru sta pozornost namenila področju gozdarstva in odprtim vprašanjem s področja gozdarstva predvsem glede uredbe o krčitvah gozdov, spremljanja stanja gozdov in gozdnih strateških načrtov, zakonodajnega predloga o obnovi habitatov, kriterijih za trajnostno financiranje, direktiva o obnovljivih virih in strateških načrtih skupne kmetijske politike. V pogovoru sta izpostavila tudi pomen nadaljnjega aktivnega delovanja skupine podobno-mislečih držav in v okviru skupine For Forests (Švedske, Finske, Avstrije in Slovenije). Ministra sta se ob koncu dogovorila za krepitev nadaljnjega dobrega sodelovanja med državama.