KGZS – praznuje 23 let obstoja
V slovenski zgodovini bo 12. maj 2000 zapisan kot eden najpomembnejših datumov za kmetijsko organiziranost v Sloveniji. Na ta dan pred 23. leti je namreč bila v Ljubljani ustanovna seja prvega Sveta KGZS kot najvišjega organa na novo nastale stanovske organizacije, ki je bila po dolgih zapletih ustanovljena na pobudo kmetov. O tem, kaj kmetom pomeni KGZS danes smo lahko poslušali Romana Žvegliča, KGZS, Boruta Florjančiča iz Zadružne zveze Slovenije, Antona Medveda iz Sindikata kmetov Slovenije, Ireno Ule iz Zveze kmetic Slovenije, Anja Mager iz Zveze slovenske podeželske mladine in direktorja Kmetijsko gozdarske zbornice avstrijske Koroške – LK Kärnten Hanzija Mikla.
Roma Žveglič je tako dejal: »Danes mineva 23 let, odkar je bila po dolgih letih političnega usklajevanja z zakonom ustanovljena Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije. Z njo si je država zagotovila reprezentativno organizacijo, ki je sposobna zastopati različne interese. V tem času se je pokazalo, da smo na zbornico kot ustanovo lahko ponosni, saj uresničuje svoje poslanstvo ob ustanovitvi: zastopanje interesov kmetijstva. Zbornica omogoča, da kmetje opozarjamo nase, na to, kar prispevamo k družbi, k urejenosti krajine in predvsem k narodni zavesti in samozavesti. Stojmo ob strani tistim, ki vstopajo v kmečki poklic, razvijajmo in krepimo strokovne službe kmetijskega svetovanja, krepimo solidarnost in medsebojne vezi.«
Kmetijstvo se sooča z vse večjimi preizkušnjami. Zakon o zaščiti živali, večja obdavčitev sredstev skupne kmetijske politike, napovedana obdavčitev nepremičnin, okoljevarstvene zahteve omejujejo tehnologije pridelave hrane in podnebne spremembe so izzivi, ki se tičejo tako pridelovalcev hrane kot širše javnosti. Številni kmetje so nemoč pri razumevanju situacije izrazili na protestu, ki je aprila potekal v Ljubljani. Pristojna ministrica napoveduje reorganizacijo strokovnih služb. Te od leta 2000 delujejo v okviru Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, ki je v letih delovanja upravičila pričakovanja in postala pomemben člen v razvoju slovenskega kmetijstva in podeželja. Je zastopnik kmetijstva kot panoge in gonilna sila razvoja vsega slovenskega podeželja. Kmetijstvo ni le gospodarska panoga, ima tudi vlogo pri ohranjanju poseljenosti, zagotavljanju socialnega ravnotežja, vzdrževanju in ohranjanju kulturne krajine, ohranjanju nacionalne identitete, ohranjanju tradicionalnih značilnosti in etnografskih posebnosti, zagotavljanju prehranske varnosti, preprečevanje zaraščanja, itn. In temu primerni so tudi različni interesi. »Skupni interesi namreč niso enaki preprostemu seštevku posameznih interesov članov ali skupin, temveč so plod medsebojnega in včasih zapletenega usklajevanja, ki ga zbornica izvaja.«
Nedvomno je KGZS s svojimi strokovnimi službami izjemno pomembna za kmetovalce, saj jim pomagajo z nasveti tako pri osnovni pridelavi, kot v obvladovanju administrativnih bremen, ki jim jo nalagajo zahteve kmetijske politike na ravni Slovenije in tudi EU. Vsak od predstavnikov je jasno izrazil pomen dela te organizacije, katera po dolgih letih končno združuje vse predstavnike in hkrati se z njim dogovarja za pogoje kmetovanja. Kot je dejala Irena Ule – je kmetijska zbornica kot zdravnik – dokler ga ne rabimo, se niti ne spomnimo nanjo, ko je potreba, pa je tu za kmeta.
Nedvomno pa so se nam je Hanzi Mikel povedal, da je kmetijska zbornica v Avstriji tista, ki se bori za kmeta in jih njihova Vlada ceni in spoštuje. Zbornični uradi – osem jih je – na Vlado pridejo z usklajenimi zahtevami in sprejete ukrepe nato predstavniki zbornice skupaj s kmeti uresničujejo v praksi. Vlada to ceni, saj se lahko ukvarja z drugimi zadevam. Tudi zato je posebej izpostavil to, da niso pristali na možnost, da bi imeli več kot 18% zemljišč v Naturi 2000 (Slovenija 25%). »Lahko pa imate vi 100% zemljišč v Naturi in mi vam bomo z veseljem prodajali hrano, če si to lahko privoščite,« je v malo v šali in malo zares povedal Hanzi Mikl.
KGZS je torej tista, ki bo še naprej prva varovala interes kmetov. Tudi zato so zahteve po ukinitvi obveznega članstva v zadnjih letih precej potihnile.