Kakšen je nadzor nad ostanki pesticidov v živilih
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano – Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo (UVHVVR) je včeraj na tiskovni konferenci predstavila ugotovitve nadzora nad ostanki pesticidov v živilih, opravljene v zadnjem obdobju. Ugotovitve so predstavila Vida Znoj, v. d. generalne direktorice UVHVVR in Fabian Kos, direktor Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin s sodelavko mag. Nadjo Škrk.
UVHVVR obvešča potrošnike na spletni strani o vseh živilih, ki so na podlagi ocene tveganja, ocenjena kot nevarna ter še ni potekel njihov rok uporabnosti oz. se lahko upravičeno pričakuje, da se še nahajajo pri potrošniku in še niso porabljena. Informacije, objavljene na spletni strani UVHVVR, obsegajo podatke, potrebne za identifikacijo živila, razlog odpoklica, navodila potrošnikom, kako naj ravnajo s spornim živilom ter podatek o izvajalcu dejavnosti, ki izvaja umik/odpoklic.
Nadzor ob uvozu se izvaja na podlagi poostrenega oz. nujnega nadzora, ki ga predpiše Evropska Komisija, ko predpiše nabor živil in rizične države porekla, za katere je obvezen pregled na vstopni točki v EU ter frekvenco vzorčenja pošiljk. Omenjeni program nadzora je dopolnjen z nacionalnim programom nadzora, ki je pripravljen na podlagi nacionalne ocene tveganja, ki upošteva vrsto živila, državo porekla, uvožene količine in število pošiljk, dejavnike tveganja, ki se pojavljajo v posamezni vrsti živila, ugotovitve preskušanj iz preteklosti ter podatkov pridobljenih iz EU RASFF sistema-sistema, preko katerega se države članice obveščajo o zdravju nevarnih živilih in krmi. V primeru, da je v vzorcu ugotovljena neskladnost, mora biti takšen proizvod umaknjen iz prometa, obenem pa sprejeti ukrepi, da se ugotovi vzrok za neskladnost in odpravi ponavljanje.
V primeru breskev iz Srbije ter sliv iz Poljske je UVHVVR postopke izvajala skladno z zakonodajo. Informacije o neskladnostih se je javilo v EU RASFF sistem, z namenom obveščanja države proizvajalke, kot tudi države prejemnice dela pošiljke. S 24. avgustom 2023 je tudi zaostrila uvozne postopke za pošiljke svežega sadja in zelenjave iz Srbije na način, da prve tri pošiljke vsakega izvoznika ne smejo biti dane v promet do prejema skladnega izvida. Od navedenega datuma je UVHVVR ob uvozu zadržala 10 pošiljk v skupni količini 136.208 kilogramov, od tega je bilo 9 pošiljk skladnih in sproščenih v promet, ena pošiljka v količini 18.168 kilogramov (kumarice za predelavo) pa je bila neskladna in kot taka zadržana do uničenja. V letošnjem letu je bilo sicer na ostanke pesticidov vzorčenih in analiziranih 21 pošiljk iz Srbije, vse so bile skladne, razen navedenih dveh.
V okviru poostrenega nadzora v notranjem prometu pa je bilo letos odvzetih 26 inšpekcijskih vzorcev sadja in zelenjave, vsi vzorci so bili skladni.
UVHVVR je dodatno – preko Trgovinske zbornice Slovenije in Gospodarske zbornice Slovenije – opozorila odgovorne nosilce živilske dejavnosti, ki poslujejo s svežim sadjem in zelenjavo, na problematiko ostankov pesticidov, z namenom, da pregledajo in ustrezno dopolnijo ter poostrijo svoje notranje kontrole.