Obrazec za ocenjevanje škode v gozdovih
Zavod za gozdove Slovenije je obvešča o postopku evidentiranja škode v gozdovih, ki je za lastnike zelo poenostavljen. Ti bodo morali do 12. marca 2014 vložiti priglasitev škode, za podatke o škodi pa bo poskrbel ZGS.
V skladu z dogovorom med Upravo RS za zaščito in reševanje ter Zavodom za gozdove Slovenije se škoda v gozdovih oziroma delež poškodb v gozdovih zaradi posledic žledoloma ocenjuje po gozdnih odsekih, podatki pa bodo uporabljeni za oceno škode po posameznih lastnikih gozdov in gozdnih parcelah. Ta način ocene škod v gozdovih je bil uveden zaradi velike razsežnosti pojava, varnosti popisovalcev in v pomoč občinam za hitro in učinkovito oceno škode.
Kot so sporočili z ZGS, je bilo obvestilo o načinu ocenjevanja škode že posredovano občinam. Podatki o poškodovanosti po gozdnih odsekih bodo v aplikaciji za ocenjevanje škode AJDA (računalniški sistem Uprave za zaščito in reševanje, ki ga uporabljajo na občinah za vnos podatkov o oceni škode po naravnih nesrečah) avtomatsko pripisani na raven posamezne parcele znotraj odseka in sicer po večinskem principu. Posebnega vnosa poškodovanosti gozdov po posameznih gozdnih parcelah ne bo.
Lastnik gozda oziroma oškodovanec opravi priglasitev škode v gozdu na Obrazcu 1 (za dostop do obrazca klikni), ki je priloga Uredbe o metodologiji za ocenjevanje škode (Ur. list 68/2008). Lastnik oziroma oškodovanec mora nujno izpolniti podatek o katastrski občini in številki parcele/številkah parcel ter se podpisati. Lastnik oziroma oškodovanec ne izpolni podatkov o vrednosti parcele, njeni površini in deležu poškodovanosti – podatki bodo pripisani iz baz podatkov Geodetske uprave RS (površina parcele in njena vrednost) in Zavoda za gozdove Slovenije (stopnja poškodovanosti gozda).
Oškodovanci oddajo prej navedeni obrazec na pristojno občino in ne na Zavod za gozdove Slovenije. Občine podatkov iz obrazca ne bodo posebej vnašale v aplikacijo za ocenjevanje škode AJDA, temveč bo obrazec pripet podatkom, ki se bodo avtomatsko izpisali.