»Tradicionalni slovenski zajtrk« – v petek 18. 11. 2011
Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) je na tiskovni konferenci dejal: je »Tradicionalni slovenski zajtrk je prerasel okvire akcije Med za zajtrk, ki jo slovenski čebelarji izvajamo v slovenskih vrtcih že peto leto, s tem novim projektom pa so pobudo razširili tudi na ostale kmetijske panoge. Je pa to tudi dokaz, da kaj lahko naredimo, če delamo povezano ali kot prava čebelja družina!« V petek, 18. 11., bodo torej otroci v vrtcih in učenci vseh osnovnih šol v Sloveniji imeli »Tradicionalni slovenski zajtrk«. Poglavitne zasluge za to ima (ČZS), ki je pred časom kmetijskemu ministrstvu (MKGP) podala ta predlog. Na kmetijskem ministrstvu so zadevo sprejeli zelo odprto in ustanovili so medresorsko skupino ter povezali (ČZS), Ministrstvo za šolstvo in šport (MŠŠ), Ministrstvo za zdravje (MZ), Kmetijsko gozdarska zbornico Slovenije (KGZS), GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij in Inštitut za varovanje zdravja RS (IVZ). Najbolj pomemben in pohvalen pa je odziv šol in vrtcev, ki so pristopili k izvedbi le tega.
Črni kruh, med, mleko,…
Otroci bodo torej jedili črni kruh, med, maslo, mleko in jabolko, ki jih bodo donirali kmetje, živilsko predelovalna industrija, kmetijska podjetja in čebelarji. V slovenske vrtce in šole bo skupaj dostavljeno 19.165 kg kruha, ki ga bo zagotovilo šest pekarn, 2.683 kg masla iz pet mlekarn, 53.663 l mleka iz petih mlekarn in 466 kmetij, 3.220 kg medu iz dveh podjetij in 190 čebelarskih društev ter 32.040 kg jabolk, ki jih bo zagotovilo osem kmetijskih podjetij (od tega dve fakulteti) in 244 kmetij. Ta živila bodo dostavili kmetje in podjetja sami, kjer pa to ne bo mogoče, se je projektu pridružil tudi Mercator, ki bo poskrbel za distribucijo živil.
Generalni direktor Direktorata za kmetijstvo na MKGP Branko Ravnik, ki vodi medresorsko delovno skupino projekta, pa je omenil, da ima ta projekt tudi veliko pomenov, ki jih sprva ne vidimo. »Za šole to predstavlja logistični problem, saj pomeni način razdeljevanja hrane korak za dve desetletji nazaj – hkrati pa bo okolje manj onesnaženo, ker ne bo plastičnega jedilnega pribora, lončkov, pa tudi transport bo zelo kratek. Poleg tega, da je taka hrana zdrava, pridelana v domačem okolju pomeni to tudi varovanje okolja in domače ekonomije,« je dejal Branko Ravnik. Vse to, predvsem varovanje domačega gospodarstva pa nam je v teh časih še kako pomembno.
Generalni direktor Direktorata za vrtce in osnovno šolstvo na MŠŠ Boris Černilec je dejal, da bodo šole in vrtci posvetili pomenu zajtrka, lokalno pridelane hrane, predelave in oskrbe s hrano ta dan nemenile od 1 do 5 ur. Gabrijela Salobir iz KGZS pa je poudarila, da so se kmetije odzvale izjemno dobro odzvale in bodo donirale 9.470 kg jabolk in 16.636 l mleka ter jih tudi same razvozile v vrtce in šole. Sodelovanje podjetij pri tem projektu pa je izpostavila dr. Tatjana Zagorc iz Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij: »Na ta način dajemo pomen lokalno pridelani hrani in promociji, odzvalo pa se je kar 20 podjetij, ki bodo donirala hrano za petkov zajtrk.« Z Inštituta za varovanje zdravja je Vida Fajdiga Turk povedala precej zaskrbljujoče podatke: »Z raziskavo HBSC, leta 2010 smo ugotovili , da zajtrkuje redno vseh sedem dni v tednu v le 39 odstotkov mladostnikov, medtem ko jih med tednom nikoli ne zajtrkuje kar tretjina. Razlike pa so tako pri spolu, kot pri socialnem statusu.«
Nagradni natečaj
Otroci vrtcev in osnovnih šol so se množično odzvali tudi na nagradni natečaj, ki je bil objavljen v časopisu Tradicionalni slovenski zajtrk. Tudi to kaže na uspeh projekta, saj je na naslov ČZS prišlo ogromno število del. Sodelovanje pri projektu so potrdili tudi predsednik države dr. Danilo Türk, predsednik državnega zbora Ljubo Germič, nekateri ministri in drugi predstavniki Vlade RS, državni svetniki, župani in številni znani športniki, ki bodo v petek zajtrkovali v vrtcih in šolah, po svojem izboru.