Sanacija požara na Krasu
Državni sekretar dr. Darij Krajčič se je skupaj z ministrom za okolje in prostor Urošem Brežanom udeležil predstavitve aktivnosti obeh ministrstev za izvedbo sanacije goriškega Krasa po požaru. Na dogodku so med drugim predstavili osnutek Načrta sanacije poškodovanih gozdov v požaru na goriškem Krasu od 15. do 29. julija letos. Predstavili so tudi aktivnosti MKGP za izvedbo sanacije ter pobuda MOP za pripravo strokovnih podlag za krajinski načrt na Krasu. Predstavitve so se udeležili tudi predstavniki Zavoda za gozdove Slovenije in župani občin Miren – Kostanjevica, Renče – Vogrsko in Komen.
Zaradi požara bil od 17. 7. 2022 do 1. 8. 2022 aktiviran Državni načrt zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju. Po oceni ZGS je požar zajel 3.707 hektarjev površine, od tega 2.902 hektarjev gozdov. Predstavniki ZGS so predstavili tudi načrt sanacije, ki ga morajo predložiti do konca meseca. Pri tem se mora ZGS z vidika doseganja ciljev ohranjanja narave posvetovati z zavodoma za varstvo narave ter za varstvo kulturne dediščine. Ob predstavitvi je državni sekretar dr. Darij Krajčič povedal: »Imamo osnutek sanacijskega načrta. Potrebno se bo uskladiti in vanj vključiti vse pripombe. Pri krčenju gozdov poudarjam, da to lahko naredimo le tam, kjer je v namenski rabi kmetijsko zemljišče in v tistih gozdovih, v katerih je prišlo do požara, saj se sanacijski načrt nanaša le na te.«
Pri izvedbi sanacije bo lahko pomagalo tudi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, in sicer preko ukrepa »Podpora za preprečevanje škode v gozdovih zaradi gozdnih požarov ter naravnih nesreč in katastrofičnih dogodkov«, ki bi ga radi uvrstili v Program razvoja podeželja (PRP). Trenutno poteka usklajevanje z Evropsko komisijo za potrditev 13. spremembe PRP, v katero bo ta ukrep vključen, proces naj bi bil zaključen do konca letošnjega leta. Za izvajanje ukrepa bo na razpolago predvidoma 2,8 milijona evrov. Prve razpise bo možno izvesti spomladi 2022. Udeleženci današnjega dogodka bodo pogovore o izpeljavi preventivnih ukrepov nadaljevali v prihodnje.
Škoda v gozdovih je ocenjena na približno 23 milijonov evrov, sredstva za sanacijo pa bodo zagotovljena iz proračuna Republike Slovenije, Programa razvoja podeželja ter Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027.
Današnjemu dogodku sledi javna razgrnitev ter javna obravnava osnutka Načrta sanacije. Državni sekretar dr. Krajčič je pozval župane treh prizadetih občin, da se skupaj z občani aktivno vključijo v javno obravnavo.