Kmečka zavarovanja, pokojnine in bolniško nadomestilo
Novela Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – 2M je prinesla dvig višine zagotovljene pokojnine za osebe, ki so pretežni del svoje zavarovalne dobe dopolnile v ožjem obsegu. Najnižja pokojnina kmečkim zavarovancem, pretežno zavarovanim za ožji obseg pravic, ki so dosegli polno dobo, po novem znaša vsaj 409,70 evra, kar predstavlja 41 % najnižje pokojninske osnove. Pred sprejeto novelo zakona je namreč kmečkim zavarovancem, ki so bili pretežni del svoje dobe zavarovani za ožji obseg pravic in so izpolnili enake pogoje za upokojitev, pripadala pokojnina v višini 279,56 evrov oziroma 29,5 % najnižje pokojninske osnove.
Vdovske oziroma družinske pokojnine
Že v letu 2021 se je doseglo izenačitev pravic t. i. drugih kmetov, obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanih po 11. členu ZPIZ83, s pravicami t. i. združenih kmetov, obvezno zavarovanih po 10. členu ZPIZ83, ki so plačevali prispevke v enaki višini kot združeni kmetje za polni obseg pravic. Z novelo ZPIZ-2M sprejeto v letu 2022 se izenačitev razširja tudi na osnovo za odmero vdovske oziroma družinske pokojnine po pokojnem drugem kmetu, ki uveljavitve ZPIZ-2H v letu 2021 ni dočakal.
Novela Zakona o dohodnini (ZDoh-2)
Pri zahtevi glede normiranih odhodkov pri spremembi zakona o dohodnini je bila KGZS le delno uspešna. Zahtevali so, da se nosilcem DDK ohranijo normirani odhodki v višini 80 % za prihodke do višine 50.000 evrov (skupno priznanih največ 40.000 evrov stroškov). Predlog ZDoh-2 je predvidel, da se jim prizna le še 40 % normiranih odhodkov za prihodke do višine 50.000 evrov. Sprejeta novela ZDoh-2 pa spreminja višino normiranih stroškov za nosilce DDK tako, da se jim za prihodke do višine 12.500 evrov prizna 80 % normiranih stroškov (skupno priznanih 10.000 evrov stroškov); za prihodke nad 12.500 do 50.000 evrov pa 40 % normiranih stroškov (skupno priznanih 15.000 evrov stroškov); za prihodki nad 50.000 evrov se normirani stroški ne priznajo (ni priznanih stroškov, vsi prihodki grejo v obdavčitev).
Bolniško nadomestilo
Novela Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter Zakona o delovnih razmerjih po novem zagotavljata nadomestilo za čas začasne odsotnosti z dela za primer bolezni ali poškodbe izven dela v breme Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) že od 21. delovnega dne dalje. Pred sprejetjem novele je bolniška v breme ZZZS pripadala šele od 31. dne dalje v primeru bolezni ali poškodbe izven dela. Obe noveli prinašata spremembo v smeri razbremenitve kmetov in kmetijskih podjetij, za kar so si na KGZS prizadevali več let. KGZS je tekom sprejemanja obeh novel sicer predlagala krajše časovno obdobje čakanja na pravico do bolniške v breme ZZZS, kar na žalost ni bilo sprejeto. Ne glede na to pa obe noveli pomenita pomemben premik v smeri naših predlogov in kot taki tudi kmetom ter kmetijskim podjetjem prinašata nova upravičenja.