Nepravičnosti v prehranski verigi bodo reševali z zakoni
Kmetijski minister mag. Dejan Židan se je udeležil drugega srečanja Foruma na visoki ravni za boljše delovanje verige preskrbe s hrano v Bruslju. Na Forumu je mag. Židan opozoril na problem, ki ga opažajo vzhodnoevropske države, in sicer, da trgovski sistemi starih držav članic EU ne delujejo na enakih načelih kot v matičnih državah (plačilni roki, visoke marže). »Zato pričakujem, da se bo v okviru tega Foruma razrešila tudi ta dilema,« je vztrajal mag. Židan in poudaril, da Slovenija podpira aktivnosti Evropske komisije pri iskanju rešitve in priprave evropskega Kodeksa oziroma priprave ustreznih zakonodajnih podlag.
Na tokratnem Forumu je bilo predstavljeno poročilo o doseženem napredku enoletnega delovanja, ki je bilo doseženo na strokovnih platformah (podrejenih delovnih telesih): konkurenčnost v agroživilski industriji, pogodbena razmerja med podjetji, spremljanje cen hrane in agro-logistika. Minister mag. Dejan Židan je tudi dejal, da se je Slovenija zavedala problema neravnovesja v verigi preskrbe s hrano in se resno lotila reševanja tega problema. Zato je predstavil slovenske izkušnje pri pripravi Kodeksa dobrih poslovnih praks v verigi preskrbe s hrano, ki je bil podpisan na Sejmu AGRA 2011 v Gornji Radgoni.
Slovenija ima kodeks, podprla bo tudi zakon
V razpravi so predstavili tudi stališča in mnenja v zvezi z predstavljenim osnutkom »Principov dobrih praks«, ki med drugim vsebuje tudi seznam nepoštenih poslovnih praks. Ta dokument predstavlja predlog samoregulacije v medsebojnem poslovanju in je osnova za pravičnejše delovanje med partnerji, ki se ga lahko razume tudi kot prostovoljni Kodeks pri delovanju verige preskrbe s hrano na ravni EU. Forum podpira nadaljevanje aktivnosti za sprejem tega dokumenta, v primeru, da ne bo mogoče doseči dogovora do sredine leta 2012, pa bo Komisija začela s pripravo ustreznega zakonodajnega predloga. Po besedah komisarja Michaela Barnierja, je treba zagotoviti učinkovit mehanizem kontrole, sicer ne bo mogoče oceniti ali samoregulacija deluje. Načela evropskega Kodeksa so sicer že pripravljena, vsi štirje komisarji pa so potrdili, da če avtoregulacija ne bo delovala, bo treba pristopiti k reševanju na zakonodajni način. Komisar Dacian Cioloş je ob tem omenil, da mora statistični zajem podatkov zajeti tudi marže. Slovenija je torej pripravljena podpreti Komisijo tudi pri iskanju zakonodajnih rešitev, na željo Evropske komisije pa bo predstavila tudi izkušnje pri pripravi Kodeksa, ki bodo podlaga za vnaprejšnje ukrepanje EU na tem področju.
Minister mag. Židan je kot član Foruma v svojem prispevku izpostavil pomembnost nadaljevanja aktivnosti pri vzpostavitvi prostovoljnega dogovora med deležniki in formiranju modela za spremljanje cen hrane vzdolž verige preskrbe s hrano na ravni EU. Še enkrat je opozoril na dejstvo, da imajo posamezni veliki trgovinski sistemi v novih državah članicah drugačno poslovno prakso, kot v matičnih državah.
Kdo so člani Foruma
Forum je bil ustanovljen v letu 2010 da bi dosegli večjo transparentnost med členi v verigi preskrbe s hrano. Predseduje mu podpredsednik Komisije Antonio Tajani, pri delu pa sodelujejo tudi komisar za notranji trg in storitve, Michel Barnier, komisar za zdravje in potrošniško politiko, John Dalli ter komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja, Dacian Cioloş. Vključno s predstavniki Komisije sestavlja Forum 45 članov, ki prihajajo tudi iz ministrskih vrst nacionalnih organov držav članic, živilsko predelovalne industrije, trgovine in distribucije, združenj in zvez, vključenih v verigo preskrbe s hrano ter nevladnih organizacij. Namen Foruma je sooblikovanje politik, ki vplivajo na delovanje verige preskrbe s hrano in nadaljuje delo opredeljeno v poročilu »Bolje delujoča veriga preskrbe s hrano v Evropi« iz leta 2009. Prvo srečanje foruma, ki ima dvoletni mandat, je potekalo v Bruslju 16. novembra 2010. Delo Foruma se bo zaključilo naslednje leto, ko bo podano končno poročilo.
Poleg podpredsednika Evropske komisije Antonija Tajanija se foruma udeležujejo še komisar Michel Barnier, pristojen za notranji trg in storitve, komisar Dacian Ciolos, pristojen za kmetijstvo in razvoj podeželja in komisar John Dalli, pristojen za zdravje in varstvo potrošnikov. K sodelovanju na forumu pa so poleg Slovenije povabljene še Nemčija, Danska, Španija, Francija, Grčija, Madžarska, Irska, Italija, Nizozemska, Poljska, Velika Britanija in Švedska.