Morske ribe se odzivajo na podnebne spremembe
Iz Univerze v Glasgowu smo te dni prejeli rezultate najnovejših raziskavo o vplivu podnebnih sprememb na to, kako se večina populacij rib v morju odziva na globalno segrevanje. Kajti zaradi naraščajoče temperature morja se nekaj zadnjih let selijo proti hladnejšim vodam ali bližje severnemu ali južnemu polu ali pa v globlje vode – vse v želji, da bi se ohladile.
Za morsko življenje, kot so ribe, temperatura okoliške vode vpliva na ključne funkcije, kot so presnova, rast in razmnoževanje. Poleg tega imajo morske vrste pogosto zelo ozko temperaturno območje, primerno za življenje, zaradi česar je nemogoče obvladati celo majhne razlike v vodi. Posledično so bile spremembe morskega življenja, ki jih povzroča globalno segrevanje, do sedemkrat hitrejše od odzivov živali na kopnem. V zadnjem stoletju je globalno segrevanje močno vplivalo na morske ekosisteme, pri čemer so ribje vrste na nekaterih lokacijah popolnoma izginile. V nekaterih primerih se morske ribe lahko prilagodijo in spremenijo vidike svoje biologije, da se prilagodijo toplejšim razmeram. V mnogih primerih pa je lahko sprememba geografskega območja edino možnost za spopadanje s hitrim segrevanjem. Ker se predvideva, da se bodo trenutni učinki globalnega segrevanja na morske ekosisteme povečevali – in glede na to, da se bodo temperature morja še naprej povečevale – bo naša sposobnost predvidevanja selitev rib ključnega pomena za zaščito svetovnih ekosistemov in ohranjanje prehranske varnosti.
Najnovejša študija je preučila podatke o 115 vrstah, ki zajemajo vse večje oceanske regije, skupaj 595 odzivov populacije morskih rib na naraščajoče temperature morja. To pomeni, da je bila sploh prvič opravljena tako celovita globalna analiza. Carolin Dahms, glavna avtorica študije, je dejala: »Opazili smo osupljiv trend, pri katerem vrste, ki živijo na območjih, ki se hitreje segrevajo, kažejo tudi najhitrejše premike v svoji geografski porazdelitvi. Možno je, da je stopnja segrevanja v nekaterih regijah prehitra, da bi se ribe prilagodile, zato je selitev morda njihova najboljša strategija za obvladovanje te težave. Hkrati vidimo, da na njihovo sposobnost, da to storijo, vplivajo tudi drugi dejavniki, kot je ribolov, pri čemer se komercialno izkoriščane vrste gibljejo počasneje.«
Profesor Shaun Killen, višji avtor študije, pa pravi: »Čeprav lahko preselitev v hladnejšo vodo tem vrstam kratkoročno omogoči obstoj, je treba preučiti tudi, kako bodo te spremembe vplivale na prehranske mreže in ekosisteme. Če se namreč ne premakne tudi plen teh vrst, bi lahko prišlo do resnih posledic, ali pa če postanejo invazivna motnja na novi lokaciji.«
Poleg tega je študija pokazala, da je pomembno tudi, kako merimo in poročamo o teh podnebnih odzivih. Medtem ko je sedanja literatura nagnjena k severnim, komercialno pomembnim vrstam, bo v prihodnosti potrebnih več raziskav v nekaterih najhitreje spreminjajočih se ekosistemih, kot je na primer na globalnem jugu, da bi izboljšali naše razumevanje, kako se bodo spremenili naši oceani.
Dokument z naslovom »Učinki temperaturnih sprememb na premike območja morskih rib:
meta-analiza ekoloških in metodoloških napovedovalcev« je objavljena v Global Change Biology.