Mlečna vojna ZDA in EU?
ZDA in Evropska unija si prizadevata za izravnavo trgovinskih razlik na področju letalstva in jekla, ob tem pa je na površje prišel tudi ameriški mlečni sektor pravi. Glede na to, da je EU predlagala prenovo zdravstvenih spričeval za izdelke, ki se uvažajo v EU, to predstavlja veliko grožnja ameriškemu izvozu.
Izvoz mleka v mlečnih izdelki letno dosega približno 100 milijonov dolarjev mlečnih izdelkov. Od avgusta, ko namerava EU uvesti vrsto novih pravil, ki bodo zajemala uvoz mlečnih in sestavljenih živilskih izdelkov, pa bo izvoz upadel, saj novi predpisi predstavljajo veliko oviro. Evropska komisija je na področju novih pravil, to je na prenovi zdravstvenih spričeval na področju mlečnih izdelkov, mesa, jajc, morskih sadežev in sestavljenih živil (so pica, sira in piškoti) dela približno leto dni, nato pa je konec lanskega leta objavila nova pravila. Rok za uveljavitev pa je 21. avgusta 2021. Ameriški predstavniki industrije opozarjajo, da novi predpisi zahtevajo preveč dela za njihove kmete. Po novem bodo namreč morali na kmetijah, ki oddajo mleko in gre v izvoz v Evropo, pogosteje pregledovati čredo na znake pojava slinavke in parkljevke ter goveje kuge. In to ne pomeni samo več dela, ampak s tem silijo kmete k predaji preveč informacij tujim vladam. Polega tega je v novih zahtevah EU tudi to, da morajo hraniti podatke o zdravstvenih kartotekah in gibanju krav več let.
V nedavnem pismu sekretarju Tomu Vilsacku in ameriški trgovinski predstavnici Katherine Tai sta predsednik in izvršni direktor NMPF Jim Mulhern ter predsednica in izvršna direktorica USDEC Krysta Harden predpise označila kot »globoko problematične« in v nasprotju s pravili Svetovne organizacije za zdravje živali in Codexom. Poleg tega opozarjata, da če zahtev ne bodo izpolnili, to pomeni ustavitev trgovine z Evropo. Do težav pa prihaja že zdaj, saj poskušajo ameriški izvozniki že zdaj knjižiti pošiljke v Evropo do 21. avgusta, ki bi bile lahko odposlane z veljavnim starim certifikatom do 20. oktobra. Popolnoma jasno je namreč, da ni mogoče izpolniti novih zahtev certificiranja do navedenega datuma. Predstavniki ameriške industrije namreč pravijo, da si ZDA zaslužijo posebno pozornost zaradi trdnosti svojih sistemov za varnost hrane in zdravstveno varstvo živali, zlasti ker gre za bolezni živali, kot je slinavka in parkljevka. Razmere v ZDA so namreč boljše kot v mnogih evropskih državah. Na vse to Evropska komisija odgovarja, da si preprosto prizadeva utrditi predpise o varnosti hrane in zaščiti živali za uvoz, hkrati pa krepi njihovo učinkovitost. Seveda ameriška mlečna industrija tega ne vidi tako.
Področje je torej zelo vroče, zato so se evropski in ameriški uradniki dogovorili, da bodo pogovori o tej temi potekali brez javnosti. So pa ozadju, ker občutljivi pogovori še vedno potekajo. So pa predstavniki ameriške industrije razočarani, ker po drugi strani lahko EU brez večjih težav izvozi na njihov trg za 1,5 milijarde dolarjev izdelkov in če EU ni pripravljena reformirati svoje trgovinske taktike s kmetijstvom, bi se morale ZDA odločiti za boj proti ognju z ognjem, so zapisali v pismu Vilsacku in Taiujevi.